Meistarklase un diskusija "Telpu akustikas praktiskā mērīšana"

02.11.2023

2023. gada 8. novembrī, no plkst. 10.15 – 12.00, MMājas konferenču zālē, notiks meistarklase "Telpu akustikas praktiskā mērīšana" Artura Pērkona vadībā, savukārt no plkst. 12.00-14.00 norisināsies diskusija “Ēku adaptīvā izmantošana caur akustisko uztveri. Starpdisciplinārā pieeja akustiskai telpai”, diskusijas moderators – Arnis Rītups.

Meistarklasē būvakustikas konsultants, projektētājs un pasniedzējs Arturs Pērkons sniegs telpu akustikas praktiskās mērīšanas demonstrējumu, ar nelielu skaidrojošu lekciju un iegūto datu novērtēšanu. Savukārt diskusijā nozaru pārstāvji dalīsies savās praksēs par telpu skanējuma trauslumu un tā apzināšanu. 

Kad: 8. novembris; meistarklase no plkst. 10.15 – 12.00, diskusija no plkst. 12.00-14.00
Kur: MMājas konferenču zāle, Elizabetes iela 2, Rīga;
Lektors: Arturs Pērkons ir būvinženieris, būvakustikas konsultants, projektētājs, pasniedzējs, J. Vītola Latvijas mūzikas akadēmijas skaņu režisoru kursa “Akustika” satura veidotājs un docētājs. Lektors RISEBA arhitektūras bakalaura studijās. Somijas – Latvijas kopuzņēmumā SIA “Akukon-Būvakustika” akustiķis.
 
Meistarklases tēmas:
 
  • Ļoti īsa informācija par spēkā esošām prasībām telpu akustikai (skanējumam);
  • Informācija par akustiskajiem parametru jēdzieniem;
  • Akustisko parametru mērījumu procedūras izklāsts;
  • Kamerzāles mērījumu veikšana;
  • Iegūto rezultātu skaidrošana un novērtēšana;
  • Diskusija par E2 kamerzāles skanējuma kvalitātēm;
  • Diskusija par akustiski/arhitektoniski nepieciešamiem uzlabojumiem konkrētā gadījumā.

Diskusijas tēmas: 

Vides uztverē akustiskā un vizuālā kvalitātes ir saistītas un papildinošas. Skaņas uztvere nodrošina klātesamības sajūtu, veido padziļinātu saikni ar telpu. Izpētes ziņā akustiskā kvalitāte atpaliek no vizuālās. Latvijā šī joma aprobežojas ar trokšņu līmeņa regulēšanu un būvakustikas fokusu uz koncertu un publisko priekšnesumu zālēm un mācību telpām.

Starpdisciplinārie akustiske pētījumi, kas apvieno zinātnisko un māksliniecisko pieeju ir vērsti uz skaņas un telpas mijedarbības apzināšanu, izpratni par vides akustikas ietekmi uz cilvēka uztveri, identitātes un kultūras vērtību izveidi saiknē ar vidi.

Šāds telpu dzirdējums pavērš jaunas iespējas to adaptīvai izmantošanai ar īpaši saudzīgu pieeju, kas raksturo laikmeta vērtības.

Īpašvietas skaņainavas identitāte un personiskas pieredzes autentiskums lokālās kultūras kontekstā ir būtiskas kvalitātes iekļaujošas sabiedrības veidošanai globālās kultūras ietvaros.

Diskusijā par šīm tēmām piedalīsies dažādu nozaru pārstāvji, kas savās profesionālās praksēs ir saskārušies ar telpu skanējuma trauslumu un spējuši veltīt pietiekamu uzmanību tā apzināšanai.

Programma:

  • 10.15-12.00

Meistarklase

  • 12.00-14.00

Diskusija; moderators – Arnis Rītups

Foto: Gunārs Janaitis, no J. Vilciņa ģimenes arhīva.

Partneri