Arhitekti māk mājas

Pirmdien, Pasaules arhitektūras dienā Arhitektu namā notiks Latvijas Arhitektu savienības brīvdomīgās izglītības projekta “Skolnieks Pētnieks Pilsētnieks” arhitektu performance “Arhitekti māk mājas”.

Kad: 7. oktobrī 14:00
Kur: Arhitektu namā Torņa ielā 11 

Pasaules arhitektūras dienā pirms 10 gadiem notika pirmā SPP darbnīca. Turpmāk SPP projekta dzimšanas diena profesijas svētkos bieži atzīmēta kopā ar skolotājiem. No stilizētām arhitektūras dzīrēm un telpiskām viktorīnām par to, vai ilgi būt ir viegli, līdz ierādīšanai, kā ar bērniem sarunāties par pilsētvidi.

Šoreiz SPP arhitekti nevienu nemācīs, bet kāps skolēnu kurpēs paši un būvēs mājokļus katrs pats sevis avataram no ļoti ierobežota materiāla daudzuma, samērojot savas vēlmes ar iespējām, kā to bieži uzdod saviem audzēkņiem. Atbilstoši profesijas svētku šīgada tēmai “Arhitektūra – mājoklis visiem” SPP vēlreiz atgādinās sabiedrībai svarīgo, ka arhitektūra nav anonīms, nedz abstrakts 3 dimensiju objekts – ka apbūvi veido ap konkrētu iedzīvotāju. Un noskaidrotas viņa vajadzības arhitekts pauž telpiskā valodā, izmantojot arhitektūras izteiksmes līdzekļus un pamatīpašības.

Vairāk informācijas

SPP fakti:

Brīvdomīgās izglītības projekts Skolnieks pētnieks pilsētnieks ir Latvijas Arhitektu savienības jauno arhitektu iniciatīva, kas uzsākta 2009.gadā. Lai apbūvētās vides veidošanas mākslā ievadītu bērnus un skolu jauniešus. Lai veicinātu nākamo pieaugušo – lietotāju, pasūtītāju un likumdevēju – izpratni par arhitektūru un pilsētvidi. SPP zinību apguve audzē prasmes argumentēt un sekmē spējas sadarboties, trenē domāt un veidot savstarpējās attiecības. Tikai lai cilvēcīgāk dzīvotu.

Sākot ar 2020.gada septembri un sākot ar 3.klasi, Latvijas pamatskolu skolotāji mācīs arī arhitektūru. SPP arhitekti sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministrijas iestādes Valsts izglītības satura centrs projekta Kompetenču pieeja mācību saturā vai Skola 2030 īstenotājiem panākuši, ka vispārizglītojošo skolu jaunā mācību satura divās jomās būs arī mūsdienīgas arhitektūras stundas. Jomas Kultūras izpratne un pašizpausme mākslā vizuālās mākslas stundās apgūs 7 arhitektūras tematus, jomā Dizains un tehnoloģijas – 3.

No 2017.gada SPP ir Starptautiskās Arhitektu savienības izglītības programmas Arhitektūra un bērni biedrs, no Baltijas valstīm – pagaidām vienīgais.

Desmit gados vairāk nekā divdesmit arhitektu vadībā SPP zinības apguvuši 52 skolu atšķirīgu vecumu audzēkņi no visas Latvijas, tostarp pieaugušie publisko pasākumu dalībnieki un seniori. Divpadsmit SPP semināros apliecinājumus par profesionālo pilnveidi apbūvētās vides zinībās saņēmuši 250 pedagogi. Izstrādātas 48 metodikas SPP darbnīcām, viena no tām – arī pirmsskolai.

No 2016.gada SPP arhitekti piedalās gan Kultūras ministrijas projektā Latvijas skolas soma, kurā kā bezmaksas kultūras pakalpojumu bērniem un jauniešiem kravā arī arhitektūru, gan Izglītības un zinātnes ministrijas projektā Skola 2030, ar kuru vispārējās pamatizglītības standartā iekļauj arī arhitektūru.

2015.gadā Latvijas mākslas skolām nodots digitālais SPP mācību kursa metodiskais līdzeklis, lai tās izglītotu skolēnus arhitektūrā. Tajā iekļautas 24 metodikas par apbūvētās vides veidošanu, kur noteicējs ir tās lietotājs. Tās kārtotas 3 tēmās – arhitektūras māksla, arhitektūras pamatīpašības un arhitektūra pilsētvidē. No vienkāršā uz sarežģītāko. 12 gadus vecu jauniešu secīgai skološanai izvēles priekšmetā viena mācību gada laikā. Tas palīdz ieviest pielietojamu un pamatotu domu uzbūvi mākslinieciski jau apdāvināto bērnu mācību saturā. Vairāk nekā 60 mākslas skolotāji izmanto SPP mācību kursu iedvesmai, interpretēšanai un pielāgošanai, skolās Saldū un Ogrē – īsteno, praktizējot pēc tā. Interesi izrādījušas Valmieras un Cēsu mākslas skolas.

No 2014.gada Arhitektu namā regulāri notiek SPP pulciņi, tāpēc ka tikšanos ar īstu arhitektu vislabākais skolotājs nespēs aizstāt.

No 2011.gada SPP audzēkņi pasniedz bērnu balvu Zirnis labākajiem darbiem Latvijas arhitektūrā.

SPP audzēkņi:
☻bērni / skolēni / studenti / vecāki / seniori / pedagogi / partneri / citi|
☻3100 mācību klasēs / 2000 publiskajos pasākumos / 250 pedagogi semināros / 344 dalībnieki mākslas skolu Valsts konkursā

SPP pieeja:
☻mācīšanās kā spēlēšanās
☻darbnīcas / pulciņi / pasākumi / izstādes
☻punkts – 3 stundas / līnija – 3 dienas
☻1–3 reizes mēnesī mācību gada periodā
☻no lekcijas caur diskusiju uz praktisko darbu
☻darbs grupās / 1 arhitekts / 5–6 skolēni kā partneri
☻projektu izrāde ar pamatojumu

SPP ģeogrāfija:
☻ 52 mācību iestādes
☻Arhitektu nams / skolas / publiskās telpas / brīvdaba
☻Rīgā / tās rajonos / reģionu centros
☻pasaulē: architectureandchildren-uia.com/latvia

SPP publicitāte:
☻no mutes mutē
☻mājas lapa
☻mediji: a-magazine.org/art-03-the-space/
☻ bērnu balva arhitektūrā Zirnis

SPP izstādes:
2010: Papīrkūku arhitektūra Latvijas Arhitektūras muzejā 
2011: Būt starā! Mākslas muzejā Rīgas birža
2013: Gaismas pupa galerijā Istaba 
2014: Skat!Logs iepirkšanās galerijā Centrs

SPP bērnu balva:
2010: Latvijas paviljonam Expo 2010 Šanhajā 
2011: Dzīvojamajai mājai Jūrmalā
2012: Samrode biroja ēkai Ventspilī
2014: Koncertzālei Gors Rēzeknē
2015: Mierīgi! instalācijai Miera ielā Rīgā
2016: Apartamentu kompleksam Kado Karim Jūrmalā
2017: Apartamentu viesnīcai Red Ice
2018: Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcai Rīgā
2019: Alūksnes Bānīša stacija

SPP mācību kurss: skolniekspetniekspilsetnieks.lv/storage/media/macibas/SPP_macibu_kurss_2015.pdf

SPP izglītības sistēmā:
☻KM / LNKC / metodiskais līdzeklis mācību kursam kultūrizglītībā
☻KM / valsts garantēta kultūras skolas soma
☻ ZM / VISC / kompetenču pieejā balstīts vispārējās izglītības saturs un standarti 

SPP pasūtītāji:
☻ RDPAD / jauniešu iesaiste publiskās ārtelpas pārveides projektā USER
☻ RPR / vidusskolēnu viedokļu apkopojums par Pierīgas teritoriālās attīstības stratēģiju
☻ CNP / bērnu vēlmes Cēsu kūrorta un Gaujas apkārtnes teritoriju attīstības plānojumā

 SPP atbalstītāji:
☻ aptuveni gadu labdarība
☻ Sorosa fonds Latvija / Ziemeļu Ministru padomes birojs Latvijā / Britu padome Latvijā / EK pārstāvniecība Latvijā / citi
☻ Rīgas pilsētas arhitekta birojs
☻ Valsts Kultūrkapitāla fonds
☻ Kultūras ministrija
☻ Latvijas Nacionālais kultūras centrs
☻ Krāsu serviss

SPP stils: H2E
SPP mājas: LAS

SPP mājas lapa: www.skolniekspetniekspilsetnieks.lv
SPP koordinatore: indra@skolniekspetniekspilsetnieks.lv / liene@skolniekspetniekspilsetnieks.lv

SPP komanda: Agnese Lāce, Anda Ābele, Andra Odumāne, Antra Saknīte, Barbara Bula, Elīna Libiete, Elīza Anete Kaužēna, Ieva Skadiņa, Ilva Cīrule, Ilze Didrihsone, Ilze Mekša, Ilze Miķelsone, Indra Ķempe, Irbe Šmite, Liene Daņiļēviča, Liene Stikāne, Māra Ābele, Marta Kulitāne, Nora Saulespurēna, Renāte Pablaka, Rūta Austriņa, Viktorija Barinova, Zanda Treimane, Zane Karpova, Ivars Veinbergs, Igors Suhovilovs, Ivo Šteimanis, Kārlis Narkevičs, Raimonds Saulītis, Reinis Saliņš, Ritvars Krastiņš, Zigmārs Jauja, arhitekti, Ingrīda Jansone, grāmatvedePartneri