Sertificēšanas centra padome ir LAS padomes izveidota institūcija, kas veic sertificēšanas politikas izstrādi un saskaņošanu ar procesā iesaistītajām pusēm, nosaka SC pārvaldības pamatprincipus, veic sertificēšanas procesa pārraudzību, kā arī izšķir strīdus un sniedz padomus SC pieņemto lēmumu sakarā. SC padomes locekļi ir sertificēti arhitekti ar vismaz 10 gadu patstāvīgas prakses pieredzi un nevainojamu profesionālo reputāciju.
SC padomes locekļi: Ervīns Timofejevs, Visvaldis Sarma, Viktors Valgums, Madara Gibze, Harijs Alsiņš.
Sertificēšanas centra eksperti izskata pirmreizējai sertificēšanai iesniegtos dokumentus, vērtē eksāmenu darbus un sniedz atzinumus par sertifikātu piešķiršanu, veic ekspertīzi un sniedz atzinumus SC iesniegto sūdzību vai citas negatīvas informācijas izvērtēšanai, vērtē sertificētu arhitektu profesionālās pilnveides eksāmenus, vērtē Nolikumā NL 03 "Arhitektu sertificēšanas kārtība" arhitekta piecu gadu prakses periodam noteikto prasību izpildi. Eksperti ir sertificēti arhitekti ar vismaz 10 gadu patstāvīgas profesionālās prakses pieredzi un nevainojamu profesionālo reputāciju.
SC eksperti: Aldis Apšenieks, Uldis Balodis, Maija Ezergaile, Gunta Grikmane, Ģirts Kilēvics, Ina Kuļikovska, Mikus Lejnieks, Sandra Levāne, Ināra Miezīte, Ivars Šļivka, Uldis Zanders, Elīna Rožulapa, Ija Rudzīte, Inese Maurāne, Ilze Mekša, Ivars Krēgers, Līga Vilne.
Aktuālāka informācija par arhitektu sertificēšanu pieejama LAS SC mājaslapā!
Arhitektu sertificēšana tiek veikta saskaņā ar LATAK akreditētu kārtību (sertificēšanas shēmu). Sertificēšanas kārtības (sertificēšanas shēmas) īpašnieks ir Latvijas Arhitektu savienība (LAS). Visi sertificēšanai izstrādātie dokumenti ir LAS intelektuālais īpašums. Sertificēšanas shēma un dokumenti nedz pilnībā, nedz daļēji nav izmantojami bez saskaņošanas ar LAS.
No 2014. gada 1. oktobra ir spēkā Būvniecības likums un kopš 2018. gada 6. aprīļa – Ministru kabineta noteikumi Nr. 169 Būvspeciālistu kompetences novērtēšanas un patstāvīgās prakses uzraudzības noteikumi, kas izvirza jaunas prasības arhitektu sertificēšanai. LAS Sertificēšanas centrs (SC) ir izstrādājis grozījumus sertificēšanas kārtībā.
2022. gada 17. janvārī ir noslēgts valsts pārvaldes funkciju deleģēšanas līgums par arhitektu sertificēšanu. Tā tiek veikta saskaņā ar NL 03 Arhitektu sertificēšanas kārtību.
Sertifikāta uzturēšanai obligāta prasība ir tālākizglītība – profesionālās kompetences pastāvīga paaugstināšana NL 03 Arhitektu sertificēšanas kārtība noteiktajā struktūrā un apjomā (sk. 8. nodaļu Profesionālās kompetences paaugstināšana):
Biedrība Latvijas Arhitektu savienība piedāvā profesionālās kvalifikācijas pilnveidošanos par arhitektu praksi regulējošo normatīvo aktu aktualitātēm un to piemērošanu, ar arhitektu praksi saistītu problēmu analīzi, arhitektūras pakalpojumu ekspertu, autortiesību aizsardzības jautājumiem un citām tēmām. Tiek rīkoti tālākizglītības pasākumi – klātienes semināri un diskusijas, izbraukuma semināri ar ekskursijām, mācību kursi, tiešsaistes vebināri un video lekcijas. Tālākizglītības sistēma līdz ar platformu PKPP 2022. gadā ir reģistrēta Eiropas Arhitektu padomes (ACE) Profesionālās tālākizglītības programmas reģistrā.
Lai ārvalstu arhitekti Latvijā varētu praktizēt arhitekta profesijā, var pieteikties vai nu pastāvīgai, vai īslaicīgai praksei.
Lai tiktu atzīta ārvalsts arhitekta profesionālā kvalifikācija pastāvīgai praksei, arhitektam jāvēršas Akadēmiskās informācijas centrā.
Lūdzam, kvalifikācijas atzīšanai pastāvīgai vai īslaicīgai praksei skatīt informāciju un veidlapas portālā latvija.lv.
Īslaicīgajai praksei Latvijā var pieteikties arhitekti, ja tiem ir patstāvīgas prakses tiesības kādā no Eiropas Savienības vai Eiropas Ekonomiskās zonas valstīm, kurās arhitekta profesija ir reglamentēta. Lai pieteiktos īslaicīgajai praksei, LAS SC ir jāiesniedz ir sekojoši dokumenti: