RigaIFF arhitektūras filmu programma
Arhitektūru ne vienmēr var aprakstīt un fiksēt fotogrāfijā, tāpēc arvien biežāk par instrumentu arhitektūras un arhitekta drāmas atklāšanai izmanto kino. Arī pats arhitekts – kā varoņa, tā antivaroņa lomā – ir saistošs skatītājam. Starptautiskais kinofestivāls RIGA IFF atklāj kino un arhitektūras ciešo saikni, piesakot jaunu programmu – “Architect's Cut”.
 
Kur: Latvijas Nacionālajā bibliotēkā Rīgā, Mūkusalas ielā 3,  Ziedoņa zālē
Kad: 21., 22., 23. un 26. oktobrī plkst. 19.00
 
Arhitektūras filmu programmu veidojusi festivāla vieskuratore Ieva Zībārte, un tā aptver gan mūsdienu arhitektūras, gan 20. gadsimta modernisma mantojuma jautājumus. Tā ļaus ielūkoties pilsētvides aktīvisma pirmsākumos Ņujorkā un uzzināt, ko par daudzdzīvokļu blokmājām domā šo ēku arhitekti un iedzīvotāji Polijā. Arhitekta komplicēto ikdienu, personības virsotnes un zemākos punktus atklās arī slavas un korupcijas tēmas. Būs iespēja izjust jaunās arhitektūras vērienu, grēku nožēlu, ēku nojaukšanas ainas Londonā, kā arī šķetināt kādu slepkavību Spānijā.
RIGA IFF top ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, ES programmas “Radošā Eiropa – MEDIA”, Nacionālā Kino centra un Rīgas domes atbalstu.

Vairāk informācijas
SVĒTDIEN, 21. OKTOBRĪ, 19:00, ATKLĀŠANA 18:00
PILSONE DŽEINA: CĪŅA PAR PILSĒTU
(CITIZEN JANE: BATTLE FOR THE CITY)

Rež. Mets Tirnauers, ASV, 2016, 93 min
Valoda: EN, austiņās: LV
Biļetes
1960. gadā žurnālistes un rakstnieces Džeinas Džeikobsas grāmata “Dižo Amerikas pilsētu dzīve un nāve” saviļņoja arhitektu un pilsētplānotāju aprindas. Viņa vēlējās saglabāt veco labo Ņujorku un tā vārdā cīnījās ar politiski un finansiāli ietekmīgākajiem pilsētas attīstītājiem, iedvesmojot jauno pilsētvides aktīvistu paaudzi visā pasaulē.
Džeinas Džeikobsas galvenais pretinieks bija Roberts Mozess, kurš ticēja modernisma pioniera Lekorbizjē urbānās utopijas idejām. Savulaik šķita ļoti pievilcīgi radīt kārtīgas, ērtas daudzdzīvokļu mājas graustu rajonu vietā. Diemžēl tas izskatījās lieliski tikai uz papīra, jo postīja pilsētas dvēseli.

Scenārija autors: Mets Tirnauers. Operators: Kriss Dapkins. Lomās: Tomass Kampanella, Mindija Fulilova, Aleksandrs Gārvins, Pols Goldbergers u.c. Producenti: Roberts Hamonds, Korija Rīzere, Džesika van Garsa, Mets Tirnauers / Altimeter Films
 
Vairāk par filmu
PIRMDIEN, 22. OKTOBRĪ, 19:00
SLAVAS VIRSOTNĒ (BIG TIME)
Rež. Kaspars Astrups Šrēders, Dānija, 2017, 93 min
Valoda: EN, DA, subtitri: EN, austiņās: LV
Biļetes

Niansēts ieskats novatoriskā un ambiciozā dāņu arhitekta Bjarkes Ingelsa radošajā un privātajā dzīvē, atklājot izvēles, ko nākas veikt, lai sasniegtu dzīves piepildījumu. Viņš uzaudzis vienkāršā dāņu modernisma stila privātmājā ar lielisku skatu uz mežu un ūdeņiem. Tas iedvesmojis mūsdienu arhitektūras ģēniju visā, ko rada. '"Bjarke Ingels Group" uzticēts izstrādāt dizainu un uzbūvēt vienu no debesskrāpjiem 2001. gada 11. septembrī Ņujorkā sagrauto Dvīņu torņu vietā.
Režisors sekojis arhitekta gaitām piecu gadu garumā un cer, ka šis stāsts iedvesmos un motivēs skatītājus domāt par savu esību. Ne tikai materiālistiskā līmenī, bet arī plašākā nozīmē – domāt par to, kādu dzīvi katrs vēlas dzīvot.

Operatori: Renē Johannesens, Boriss B. Bertrams, Henriks Bons Ipsens. Producents: Sāra Stokmane / Sonntag Pictures / Good Company Pictures, Avrotros

Vairāk par filmu

OTRDIEN, 23. OKTOBRĪ, 19:00
Divas filmas un tikšanās ar filmu veidotājiem
Biļetes
BLOKI / BLOKI
Rež. Konrads Krulikovskis, Polija, 2017, 57 min
Valoda: PL, subtitri: EN, austiņās: LV

Emocionāls stāsts par komunistiskās pagātnes atstāto mantojumu – daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku rajoniem Polijā no 1956. gada līdz mūsdienām. Filmu veido intervijas ar slavenāko blokmāju arhitektiem un sarunas ar to iedzīvotājiem. Savu skatu piedāvā arī arhitektūras kritiķi un vēsturnieki.
Dažādas poļu pēckara paaudzes blokmājas uztvēra atšķirīgi. Vispirms kā sapņa piepildījumu par savu mājokli ar ērtībām, pēc tam kā vietu, no kuras jātiek prom. Tiek runāts arī, ka drīz šīs ēkas varētu sabrukt, bet tās joprojām turas un ir daļa valsts kultūras mantojuma.
 
Scenārija autori: Konrads Krulikovskis, Marta Zablocka. Operatori: Konrads Krulikovskis, Remigjušs Pilavka. Producenti: Monika Tomčuka, Olga Loziņska, Konrads Krulikovskis, Marta Zablocka / MEDIADIZAJN

Vairāk par filmu

ROBINA HUDA NOZUŠANA (THE DISAPPEARANCE OF ROBIN HOOD)
Rež. Klearhoss Eduardo Papanikolau, Šveice, 2018, 25 min
Valoda: EN, austiņās: LV

Filma pēta idejas un ieceres, kas īstenojās Robina Huda dārzos – sociālo mājokļu kompleksā Londonā. Tā dizainu 60. gadu beigās radīja arhitekti Pīters un Elisone Smitsoni. 1972. gadā komplekss tika nodots iedzīvotājiem, bet, neieklausoties ievērojamu arhitektu iebildumos, 2017. gadā tika uzsākta šo ēku nojaukšana, lai vietā uzbūvētu luksusa namus.
Pīters Smitsons savulaik atzinis, ka viņu vadījis steidzamības, praktiskuma un ideālisma apvienojums, diemžēl projekts izgāzies un tajā vainojama sociālā vide: “Citviet jūs redzat apgleznotas durvis un vietu atdzīvinošus puķu podus pie mājām. Robina Huda dārzos nekā tāda nav, jo viss, kas izlikts laukā, tiek salauzts.”
 
Scenārija autori: Alfredo Brillemburgs, Klearhoss Eduardo Papanikolau, Daniels Švarcs. Operators: Daniels Švarcs. Producents: Alfredo Brillemburgs / URBAN-THINK TANK

Vairāk par filmu

PIEKTDIEN, 26. OKTOBRĪ, 19.00
ARHITEKTA DZĪVE UN NĀVE (VIDA Y MUERTE DE UN ARQUITECTO)
Rež. Migels Ēks, Spānija, 2017, 52 min
Valoda: ES, CA, subtitri: EN, austiņās: LV
Biļetes
Pēc filmas – tikšanās ar filmas veidotājiem

Viens no tumšākajiem gadījumiem mūsdienu Spānijas vēsturē. 1968. gada februārī nomaļā laukā atrod nežēlīgi nogalinātu izcilo Maljorkas arhitektu Hosē Ferragūtu. Pierādījumu trūkuma dēļ tā kļūst par neatklātu slepkavību.
Pagājušā gadsimta 50. un 60. gados Vidusjūras valstis piedzīvoja tūrisma uzplaukumu, kas neatgriezeniski sabojāja gleznaino piejūras ainavu. Hosē Ferragūts iestājās pret korupciju tūrisma nozarē un nekontrolētu piekrastes attīstīšanu, tā iemantojot ienaidniekus politiķu un attīstītāju vidē. Turklāt daudz ļaunāku arhitekta situāciju padarīja tas, ka viņš bija gejs izteikti homofobiskā sabiedrībā. Atbrīvojoties no mītiem un aizspriedumiem, filma sniedz izvērstu skatījumu uz viņa dzīves izšķirošajiem brīžiem.
 
Scenārija autori: Migels Ēks, Mara Pla, Hozeps Maria Nadals Suau. Operators: Edu Biurruns. Lomās: Hosē Ferragūts Kanals, Migels de Marči, Huans Karloss Delgado, Karmena Ferragūta. Producente: Marta Kastella / Mosaic Producciones / IB3

Vairāk par filmu

Latvijas Arhitektu savienība
Torņa iela 11, Rīga, LV-1050
latarh@latarh.lv 
latarh.lv

facebook.com/latarh