Rudens semināri gidiem

Jau 7. sezonu norisinās Rīgas Pilsētas arhitekta biroja un pilsētvides producentu apvienības MANTRA organizētie bezmaksas semināri gidiem un citiem interesentiem. Šoruden turpinās īpašs cikls, kas aizsākās pagājušajā sezonā – cikls par tuvākām un tālākām Rīgas apkaimēm. Par pilsētas daļām, kuras, tāpat kā vecpilsēta un centrs, slēpj vēsturisku nozīmību, unikālu arhitektūras, industrijas, kultūras un sociālo slāņojumu, kas sajaucas ar radošo industriju pieņemšanos spēkā, tomēr vēl aizvien cieš no sabiedrības stereotipiem, uzmanības trūkuma un tūrisma politikas ignorances.

Novembrī uzmanības centrā – ziemeļapkaimes: Sarkandaugava Čiekurkalns un Mežaparka.

Kad: 15., 22., 27. novembrī 18:30–20:30
Kur: lekcijas notiks Arhitektu namā Torņa ielā 11
Pieteikties līdz 2018. gada 4. novembrim. Vietu skaits ierobežots

Programma

15. novembris – “Sarkandaugava”, lektore – Sarkandaugavas attīstības biedrības dibinātāja Alija Turlaja:
      “Sarkandaugavas apkaime ir ceļā starp Rīgas centru un tālākām Ziemeļu apkaimēm, un pārsvarā cilvēku prātos asociējas ar nevietu – punktu bez pievienotās vērtības. Izejot ārpus ierastā tranzīta maršruta, šeit var atklāt daudz vērienīgāku industriālās arhitektūras mantojumu un dzīvojamo vidi, kas attīstījusies ražošanas ietekmē. Sarkandaugavas vizītkarte ir dažādība un vēl līdz galam neīstenotas iespējas.”

22. novembris – “Čiekurkalna mozaīka”, lektore – Čiekurkalna filiālbibliotēkas vadītāja Aija Namavīra:
      “Čiekurkalns jeb Šreienbuša ir viena no senākajām vēsturiskajām Rīgas apkaimēm, kas savu savdabību ir saglabājusi caur gadsimtiem un mūsdienu pilsētas attīstības plānā ir iekļauta kā apbūves aizsardzības teritorija. Pašlaik rajons mainās un atdzimst, pateicoties šeit dzīvojošajiem cilvēkiem, īpaši Čiekurkalna attīstības un kultūras biedrībām. Šeit dzīvojošo moto: Neprasi, ko Čiekurkalns var dot tev, bet gan, ko tu vari dot Čiekurkalnam.”

27. novembris – “Mežaparks”, lektors – RTU profesors, akadēmiķis Jānis Krastiņš:
      “Lekcijā tiks analizēta Mežaparka pilsētbūvnieciskā attīstība un ēku arhitektūra mākslinieciski stilistiskā skatījumā dažādos vēstures periodos. Apbūvi tur 20. gadsimta sākumā sāka veidot Rīgas pilsēta kā vienģimenes ēku jeb villu rajonu. Tas atspoguļoja tajā laikā plaši popularizētās dārzu pilsētas ideju, kas Eiropā tomēr vēl nebija īstenota. Starpkaru periodā rosīgākā būvniecība Mežaparkā notika starp 1928. un 1932. gadu, kad tur uzcēla 172 ēkas. Tad būvniecības aktivitāte samazinājās un atkal pieauga 30. gadu nogalē. Otrais pasaules karš, tāpat kā Pirmais, pārtrauca jebkādu būvniecību. 1951. gadā Rīgā aizliedza jaunu vienģimenes dzīvojamo ēku celtniecību. To drīkstēja darīt vienīgi personas ar īpašu statusu, tāpēc padomju laikā Mežaparkā tapušas tikai dažas dzīvojamās ēkas. Pēc Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas Mežaparkā valdīja padomju laika panīkums un vides nolaistība. 20. gadsimta nogalē sākās ēku atjaunošana un arī jaunu ēku būvniecība.”

Papildu informācija: Mārtiņš Eņģelis,
e-pasts: martins@engelis.lv, tel.: 20096948Partneri