"Vilens Kinapū, Māksla, Arhitektūra, Revolūcija" – Igaunijas Arhitektūras muzejā 29.01-17.04.2016.

No 2016. gada 29. janvāra līdz 17. aprīlim Igaunijas Arhitektūras muzejā norisināsies izstāde "Vilens Kinapū, Māksla, Arhitektūra, Revolūcija".

Vilens  Kinapū (dz. 1948) ir Igaunijas arhitektūras ievērojams pārstāvis, bez kura nebūtu iedomājama Igaunijas lokālā arhitektūra un tās nesenā vēsture.

Kinapū ir joprojām aktīvs mākslinieks, līdz ar to viņa mūža darba retrospektīvas nodrošināšana  nav no vieglākajiem uzdevumiem.  Mākslinieka tā saucamā garīgā atmoda otrās tūkstošgades sākumā būtiski iespaidoja viņa skatījumu uz saviem darbiem, kas lika viņam pārvērtēt agrākos projektus un atdzīvināt vairākus agro darbu motīvus.

Kinapū kaislīgā aizraušanās ar glezniecību, kas aizsākās pateicoties viņa dēlam Augustam Kinapū, ir būtisks šī arhitekta un mākslinieka vēlākās profesionālās darbības aspekts. Glezniecībā atklātās krāsas un formas tikušas pārceltas arhitektūrā un kļuvušas par pamatu relatīvi ekscentriskiem projektiem Igaunijas arhitektūrā.

Izstāde Igaunijas Arhitektūras muzejā radīta ar mērķi aprakstīt dažādo iespaidu sintēzi Kinapū darbos un salīdzināt to ar viņa agrākajiem projektiem, kas bez šaubām pieder Igaunijas arhitektūras vēstures klasikai.  Izstādes uzsvars nav arhitektūra, bet Kinapū zīmējumi, kolāžas un gleznas, kas ļauj novērotājam saprast pārmaiņas viņa pēdējo laiku arhitektūras projektos. Izstādē būs skatāmi vairāki jauni darbi, izstādes centrālais objekts būs instalācija Red Stupai.

Izstādi pavada grāmata “Vilen Künnapu. Art, Architecture, Revolution”, ko izdevis Igaunijas Arhitektūras muzejs. Gluži kā izstāde, arī grāmata nav retrospektīva. Tā drīzāk cenšas apkopot meistara radošos impulsus, meklējot saistības starp formām, tekstiem, zīmējumiem, gleznām, modeļiem, projektiem un pabeigtām ēkām.

Kurators: Indreks Grigors
Izstādes dizains: Vilens Kinapū un Paulīna Pahna
Grafiskais dizains: Marko Kekiševs
Kataloga dizains: Andželika ŠneiderePartneri