Arhitektei Guntai Šnipkei piešķirts Atzinības krusts

15.04.2024

Saskaņā ar Ordeņu kapitula 2024. gada 10. aprīļa lēmumiem piešķirti augstākie Latvijas valsts apbalvojumi par sevišķiem nopelniem valsts labā — Triju Zvaigžņu ordenis, Viestura ordenis un Atzinības krusts. Par Atzinības krusta virsnieci līdzās citām cienījamām personībām iecelta arhitekte un literāte Gunta Šnipke.

Ar augstākajiem Latvijas valsts apbalvojumiem apbalvoti cilvēki, kuru godprātīgais profesionālais un sabiedriskais darbs, aktīvā pilsoniskā stāja, pašaizliedzība un patriotisms stiprina mūsu Latviju un ir valsts augstākās atzinības vērts un godināms.

Gunta Šnipke (1955) ir diplomēta un sertificēta arhitekte, kura vairāk nekā 20 darba gadus aizvadījusi Liepājas valstspilsētas pašvaldībā. Pirmos piecus gadus Šnipke bija pilsētas galvenā māksliniece, bet pārējā laikā rūpējās par Vecliepājas tēlu. Liepājas vadība to ir novērtējusi ar vairākiem Pateicības rakstiem un īpašo Atzinības rakstu un krūšu nozīmi.  Pēc viņas projekta Liepājā 1987. gadā izveidota gājēju iela, uzceltas vairākas dzīvojamās mājas. Viņas iniciētas, notikušas diskusijas par kultūras mantojuma un jaunbūves attīstības mijiedarbību. Kopš 1998. gada Šnipke ir arī Liepājas arhitektūras gide un izrāda pilsētu viesiem gan no Latvijas, gan ārvalstīm.
Pateicoties Šnipkes rosībai, rīkojot Pasaules arhitektūras dienas (kopš 2005. gada) un Berči lasījumus no 2010. līdz 2016. gadam, Liepājā Paula Maksa Berči 170. jubilejas gadā (2010) tika izveidots jauns, viņa mantojumam veltīts tūrisma maršruts.

Īpaši jāizceļ Guntas Šnipkes darbs pie Liepājas jūgendstila mantojuma popularizēšanas. Gunta Šnipke publicējusi rakstus par arhitektūru, un ir žurnāla "Latvijas Architektūra" redkolēģijas locekle. Viņa vairākkārt veidojusi žurnāla numurus, kas veltīti Liepājas attīstībai; tapusi virkne publikāciju arī citiem izdevumiem. Laikrakstā “Literatūra un māksla” un citā periodikā publicējusies arī ar pseidonīmiem Olga Urbāne un Alma Reinholde.

Līdztekus arhitektes darbam Gunta Šnipke raksta dzeju un prozu, kas publicēta periodikā un krājumos kopš 1970. gada. Šnipkes dzejoļu grāmata “Ceļi” (2018) saņēmusi vairākas literatūras nozares balvas.

Literārās publikācijas, publikācijas par Liepājas mākslas, teātra un mūzikas norisēm, kā arī dzejoļu krājumi atklāj jūtīgu, dziļu, poētisku un radošu personību, savukārt publikācijas par arhitektūru profesionālos medijos un vietējos laikrakstos, diskusijas par aktuālām arhitektūras tēmām parāda spēcīgu, ar savu viedokli un nostāju apveltītu profesionāli.

Augstāko valsts apbalvojumu svinīgā pasniegšanas ceremonija plānota Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas 34. gadadienā, 2024. gada 4. maijā, plkst. 15.00 Rīgas pilī. Ceremonija tiešraidē tiks pārraidīta Latvijas Televīzijā.

Partneri