Apakšsadaļas

Vēsture

Nams Torņa ielā 11 ir Latvijas Arhitektu savienības īpašumā no 1926. gada, un kopš iesvētīšanas 1928. gada novembrī tas tā arī saucas – Arhitektu nams.

Nama vēsturiskā izcelsme saistāma ar leģendām apvīto Rīgas aizsargmūri un Svētā Jirgena torni, kas celts 13. gadsimtā. Kad, attīstoties militārajām tehnoloģijām, pilsētas cietokšņa mūris zaudēja savu aizsardzības nozīmi, tas no abām pusēm tika apbūvēts ar ēkām – ļoti praktiski! Tā pakāpeniski tapis arī tagadējais Arhitektu nams.

1698. gadā Rīgas iedzīvotāju ērtībai aizsargmūrī izveidoja caurbrauktuvi, tagadējos Zviedru vārtus, savienojot Aldaru un Torņa ielu. Vārtu izveidošanai bija jāpārbūvē Trokšņa ielas ēka, kas piederēja Gerdam Heidemanim. Trokšņa ielas pusē ēkai nevarēja ierīkot priekšnamu, tāpēc to uzbūvēja Jirgena torņa priekšā Torņa ielas pusē. Tā Torņa ielā pie vecā nocietinājuma mūra tapa pirmais nams, kurā bija apvienotas divas ēkas ar nocietinājuma mūri un Svētā Jirgena torni pa vidu.

Arhitektu namam piederīgie Zviedru vārti ir vienīgie no astoņiem Rīgas vārtiem, kas pilsētas aizsargmūrī saglabājušies līdz 21. gadsimtam.

20. gadsimtā nams piedzīvojis divas vērienīgas veidola maiņas. 1926.–1928. gadā pēc arhitekta Aleksandra Trofimova projekta ēka pirmo reizi tika pielāgota jaunā saimnieka, toreizējās Latvijas Arhitektu biedrības, vajadzībām. Veidojot interjeru, arhitekts izmantoja senas arhitektoniskās detaļas no vēsturiskajām Rīgas celtnēm.

Savukārt 1953.–1956. gadā Arhitektu nams tika pārbūvēts pēc arhitekta Artūra Reinfelda projekta. Šajā reizē Arhitektu namam faktiski tika uzveidota jauna piebūve – kara laikā stipri cietušās kaimiņu ēkas vietā. Šajā nama daļā izvietota lielā zāle 2. stāvā, kā arī ieejas vestibils un kādreizējā pagraba kafejnīcas telpa.

Īstenas un taustāmas gadsimtu vēstures liecības namā saglabājušās līdz pat mūsdienām, tās sastopamas ik uz soļa un ir lielisks fons izstādēm, koncertiem, konferencēm, svinīgiem un atraktīviem pasākumiem.

Foto: Inese Kalniņa

Telpu noma

Arhitektu namā dažādiem pasākumiem nomā tiek piedāvātas vairākas telpas:

Atkarībā no pasākumu vajadzībām, iespējams iznomāt vienu vai vairākas no šīm telpām jebkurā kombinācijā. 

Lielā zāle

Lielā zāle atrodas Arhitektu nama 2. stāvā, caur plašajiem logiem paveras pievilcīgi skati uz Torņa un Trokšņu ielu un Vecrīgas jumtiem. Īpašās zāles vērtības – lieliska akustika un perfekti noskaņots Estonia flīģelis. Zāli dienas laikā var aptumšot.

Zāles platība ir 73 m², un tā ir piemērota:

Zāle piemērota arī izstāžu rīkošanai – ekspozīciju iespējams izvietot gan pie sienām, gan brīvstāvošu.

 

Svētā Jirgena torņa 2. stāva zāle

Šī torņa zāle atrodas līdzās lielajai zālei un ir piemērota vai nu nelieliem, svinīgiem pasākumiem vai arī kā papildu telpa sarīkojumiem, kas notiek lielajā zālē. Svētā Jirgena torņa 2. stāva zāles platība ir 28 m², tai pa vidu atrodas antīks galds ar krēsliem, tāpēc tā piemērota arī sanāksmēm. Krēsli izvietoti arī visapkārt zālei pa perimetru.

 

Svētā Jirgena torņa 1. stāva zāle

Šī torņa zāle savukārt atrodas pagrabā, tā ir 24 m² liela un piemērota nelielu, drīzāk oficiālu pasākumu un sapulču rīkošanai aptuveni 15 cilvēkiem. Tāpat zāle noderīga kā papildu telpa sarīkojumiem, kas notiek blakus esošajā pagraba kafejnīcas telpā. Zālei ir laba akustika.

 

Pagraba kafejnīcas telpa

Agrāk te patiešām funkcionēja Arhitektu nama kafejnīca. Tās oriģinālais interjers, ko 1981. gadā veidojis viens no agrākajiem Latvijas Arhitektu savienības priekšsēdētājiem, arhitekts Edvīns Vecumnieks, ir lieliski saglabājies joprojām – mūsdienās padomju modernisma interjeri sabiedriskajās telpās ir retums. Telpa ir 31 m² liela, tajā ir 25 ērtas sēdvietas. Telpa piemērota neformālām apspriedēm vai pasākumiem draugu un ģimenes lokā.

Telpu nomas cenrādis:

Torņa ielas 11 telpu nomas cenrādis 
Aprīkojuma un personāla pakalpojumu cenrādis 
Cenrādis ir pieņemts LAS valdes sēdē 2022. gada 12. jūlijā un ir spēkā līdz 2022. gada 15. oktobrim

Kontakti

Latvijas Arhitektu savienības birojs
Torņa iela 11, Rīga, LV-1050
e-pasts: latarh@latarh.lv
tālruņi: +371 20028097, +371 67212802
 
Telpu rezervācija tiek pieņemta darbadienās no plkst. 10.00 līdz 18.00 pa tālruni +371 67212802, +371 20028097 vai latarh@latarh.lv


Partneri