Apakšsadaļas

Vēsture

Foto: Inese Kalniņa

Namu Torņa ielā 11, sauktu arī par Arhitektu namu, Latvijas Arhitektu savienība saimnieko no 1926. gada un tā ir arhitektu tikšanās vieta. Nama bibliotēka ir glabājusi vērtīgus izdevumus par arhitektūru un mākslu, kā arī savus darbus dāvinājuši ievērojami latviešu arhitekti un mākslinieki. Pašlaik namā notiek semināri, konferences, izstādes, koncerti un LAS sēdes, kā arī nama telpas nomā tiek piedāvātas dažādiem pasākumiem.

Ēka Torņa ielā 11 atrodas starp Torņa un Trokšņu ielu un ietver daļu viduslaiku Rīgas nocietinājumu mūra un vienu no tā daudzajiem torņiem – Sv. Jura torni. Aizsardzības mūris celts laikā no 1215. līdz 1234. gadam, bet 16. gadsimtā, kad aizsardzības mūris bija zaudējis savu militāro nozīmi, to no abām pusēm pamazām nosedza dzīvojamās ēkas. Pilsētas pusē celtie namiņi bija īpaši mazi Trokšņu ielas niecīgā platuma dēļ, savukārt ārpilsētas pusē gar mūri radās jauna iela – Torņa iela.

Ēkas veidols ir mainījies vairākkārt. 17. gadsimta beigās Rīgas iedzīvotāju ērtībām aizsargmūrī izveidoja caurbrauktuvi, tagadējos Zviedru vārtus, savienojot Aldaru un Torņa ielu un pārbūvējot Trokšņa ielas ēku. Trokšņa ielas pusē ēkai nevarēja ierīkot priekšnamu, tāpēc to uzbūvēja Jirgena torņa priekšā Torņa ielas pusē. Tā Torņa ielā pie vecā nocietinājuma mūra tapa pirmais nams, kurā bija apvienotas divas ēkas ar nocietinājuma mūri un Svētā Jirgena torni pa vidu.

1926.–1928. gadā pēc arhitekta Aleksandra Trofimova projekta ēka pirmo reizi tika pielāgota jaunā saimnieka, toreizējās Latvijas Arhitektu biedrības, vajadzībām. Veidojot interjeru, arhitekts izmantoja senas arhitektoniskās detaļas no vēsturiskajām Rīgas celtnēm. Savukārt 1953.–1956. gadā Arhitektu nams tika pārbūvēts pēc Artūra Reinfelda projekta, izveidojot piebūvi kara laikā stipri cietušās kaimiņu ēkas vietā.

Pašlaik nams ir atvērts arhitektiem, kurus aicinām izmantot Arhitektu nama telpas, kā tikšanās vietu gan pasākumiem, gan darba nolūkos vai citiem saistošiem mērķiem. Par telpu izmantošanu, zvanīt pa tālruni +371 20028097 vai rakstīt uz latarh@latarh.lv.

Bibliotēka

LAS bibliotēka kopš 20. gs. 20. gadiem ir apkopojusi un glabājusi grāmatas, publicistiku un citus vērtīgus izdevumus par arhitektūru, pilsētbūvniecību un mākslu. LAS bibliotēkas krājums šobrīd nodots Latvijas Nacionālās bibliotēkas arhīvam. 

Skolnieks Pētnieks Pilsētnieks

Latvijas Arhitektu savienības paspārnē jau daudzus gadus aktīvi darbojas unikāla, Latvijas skolās popularitāti iemantojusi arhitektūras izglītības programma jaunāko klašu skolēniem Skolnieks Pētnieks Pilsētnieks. Pēc tās jaunie arhitekti skolēniem rīko interaktīvas nodarbības par arhitektūru, pilsētvidi un telpas veidošanu. SPP ekspertu mērķis ir sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju izstrādāt metodisko līdzekli skolām, kas nākotnē šādas nodarbības ļaus integrēt skolu mācību programmā bez pašu arhitektu iesaistes.

Mākslas studija

Arhitektu nama telpās līdz 2023. gadam darbojās mākslas studija, kurā iespējams apgūt zīmēšanas un gleznošanas pamatus, pilnveidot jau iegūtās iemaņas un prasmes, attīstīt telpisko domāšanu un radošo uztveri. Studija sagatavo jauniešus zīmēšanas iestājpārbaudījumiem RTU Arhitektūras fakultātē, RTU MLĶF Tekstilmateriālu tehnoloģiju un dizaina institūtā, RISEBA Arhitektūras fakultātē un Ainavu arhitektūras un plānošanas programmā LLU, kā arī vada radošo darbu portfolio izveidi ārvalstu augstskolām. Pašlaik studija atrodas iepretim Arhitektu namam Torņa ielā 4. 

Sertificēšanas centrs

Arhitektu namā atrodas LAS Sertificēšanas centrs, kas veic arhitektu sertificēšanu, kontrolē sertifikātu uzturēšanu un izsniedz īslaicīgās prakses tiesības profesionāļiem, kuri kvalifikāciju ieguvuši ārvalstīs, kā arī vada profesionālās kompetences paaugstināšanas platformu pkpp.lv.

Telpu noma

Arhitektu namā dažādiem pasākumiem nomā tiek piedāvātas vairākas telpas:

Atkarībā no pasākumu vajadzībām, iespējams iznomāt vienu vai vairākas no šīm telpām jebkurā kombinācijā. 

Lielā zāle

Lielā zāle atrodas Arhitektu nama 2. stāvā, caur plašajiem logiem paveras pievilcīgi skati uz Torņa un Trokšņu ielu un Vecrīgas jumtiem. Īpašās zāles vērtības – lieliska akustika un perfekti noskaņots Estonia flīģelis. Zāli dienas laikā var aptumšot.

Zāles platība ir 73 m², un tā ir piemērota:

Zāle piemērota arī izstāžu rīkošanai – ekspozīciju iespējams izvietot gan pie sienām, gan brīvstāvošu.

Svētā Jirgena torņa 2. stāva zāle

Šī torņa zāle atrodas līdzās lielajai zālei un ir piemērota vai nu nelieliem, svinīgiem pasākumiem vai arī kā papildu telpa sarīkojumiem, kas notiek lielajā zālē. Svētā Jirgena torņa 2. stāva zāles platība ir 28 m², tai pa vidu atrodas antīks galds ar krēsliem, tāpēc tā piemērota arī sanāksmēm. Krēsli izvietoti arī visapkārt zālei pa perimetru.

Svētā Jirgena torņa 1. stāva zāle

Šī torņa zāle savukārt atrodas pagrabā, tā ir 24 m² liela un piemērota nelielu, drīzāk oficiālu pasākumu un sapulču rīkošanai aptuveni 15 cilvēkiem. Tāpat zāle noderīga kā papildu telpa sarīkojumiem, kas notiek blakus esošajā pagraba kafejnīcas telpā. Zālei ir laba akustika.

Pagraba kafejnīcas telpa

Agrāk te patiešām funkcionēja Arhitektu nama kafejnīca. Tās oriģinālais interjers, ko 1981. gadā veidojis viens no agrākajiem Latvijas Arhitektu savienības priekšsēdētājiem, arhitekts Edvīns Vecumnieks, ir lieliski saglabājies joprojām – mūsdienās padomju modernisma interjeri sabiedriskajās telpās ir retums. Telpa ir 31 m² liela, tajā ir 25 ērtas sēdvietas. Telpa piemērota neformālām apspriedēm vai pasākumiem draugu un ģimenes lokā.

Telpu nomas cenrādis:

Torņa ielas 11 telpu nomas cenrādis
Aprīkojuma un personāla pakalpojumu cenrādis

Cenrādis ir pieņemts LAS valdes sēdē 2023. gada 18. aprīlī.

Kontakti

Latvijas Arhitektu savienības birojs
Torņa iela 11, Rīga, LV-1050
latarh@latarh.lv
+371 20028097
 
Telpu rezervācija tiek pieņemta darbadienās no plkst. 10.00 līdz 18.00 pa tālruni +371 20028097 vai latarh@latarh.lv.

Partneri