Brīvdabas izstāde “Latvijas Arhitektūras Gada balva 2023”

31.10.2023

Brīvdabas izstāde “Latvijas Arhitektūras Gada balva 2023” aplūkojama vēl līdz 21. novembrim!

Par balvas izstādi stāsta izstādes koncepcijas autors un arhitekts Ivars Veinbergs: "Torņa ielas posms, kurā izvietoti visi 37 LAGB pieteiktie objekti, ir garš, nelīdzens un ieslīps. Šī reljefa problēma izstādes dizainā risināta ar atjautīgu konstrukciju, kas balstās uz dažādos slīpumos izvērstām vienāda garuma tērauda caurulēm. Izmantojot šo principu izdevies nodrošināt konstrukcijas strukturālo integritāti nelietojot sarežģītus stingu stiprinājumu mezglus. Horizontālās plaknes caurdurošās tērauda caurules brīvi reaģē uz esošo reljefu tādējādi ļaujot izlīmeņot un panākt 30 metrus garās telpiskās sistēmas stabilitāti."

Paņēmiens, ko autors ir aizguvis no arhitekta Kristiana Kereza (Christian Kerez) darbiem, veido ne tikai stabilu, savstarpēji nospriegotu konstruktīvo sistēmu, bet arī tīru, vieglu un godīgu estētisko valodu. Atšķirībā no Kereza, kurš savā arhitektūrā rotaļājas ar nejaušības principu kolonnu izvietojumā, LAGB instalācija sastāv no 12 vienādiem moduļiem, kas, tikai reaģējot uz reljefu, rada nejaušības šķitumu.

Instalācija ir veidota, izmantojot standarta izmēru materiālus, viegli izjaucamus savienojumus un ir praktiski bez atgriezumiem. Tik rūpīga attieksme pret efektīvu materiālu lietojumu, iespēju tos izmantot atkārtoti un pēc iespējas vienkāršu uzstādīšanu noteikti izriet no tā, ka autors savas instalācijas arī pats tāmē, būvē un nojauc.
  
LAGB izstādes koncepcijas autors: Ivars Veinbergs;
Realizācija: Ivars Veinbergs, Rihards Vītols, Juris Simanovičs, Dairis Tiesnesis;
Projekta vadība: Linda Leitāne;
Grafiskais dizains: Edgars Zvirgzdiņš, Associates, Partners et Sons;
Foto: Ivars Veinbergs.
 
Izstāde tika atklāta kā daļa no mūsdienu kultūras foruma "Baltā Nakts", ko organizē un finansē Rīgas pašvaldība sadarbībā ar Latvijas kultūras organizācijām, iesaistot Latvijas un ārvalstu māksliniekus. Ar visiem “Baltās nakts” notikumiem iespējams iepazīties tīmekļvietnē baltanakts.lv
 
Atskats uz brīvdabas izstādi “Latvijas Arhitektūras Gada Balva 2023”

Partneri