Edgara Šēnberga simtgades izstādes "Spēle. Zīme. Vārds" atklāšana

24.10.2023

Latvijas Universitātes Akadēmiskā bibliotēka 2023. gada 3. novembrī, plkst. 16.00, LU Akadēmiskajā bibliotēkā, aicina uz Edgara Šēnberga (1923-2016) simtgades izstādes "Spēle. Zīme. Vārds" atklāšanu!

Izstādē tiks parādīta arhitekta, vietvārdu pētnieka un ķeltologa Edgara Šēnberga jaunrade – grāmatas, rokraksti, kartes, zīmējumi, akvareļi, fotogrāfijas un dokumentālā filma. Iztādes atklāšanā par tēva ieguldījumu arhitektūrā un valodniecībā stāstīs arhitekts Uģis Šēnbergs.

Kad: līdz 2023. gada 3. decembrim
Izstādes atklāšana: 2023. gada 3. novembris plkst. 16.00
Kur: LU Akadēmiskā bibliotēka, Rūpniecības iela 10, Rīga
 

Edgars Šēnbergs studēja arhitektūru Latvijas Valsts Universitātes Inženierceltniecības fakultātes Arhitektūras nodaļā no 1946.-1952. gadam.

1985. gadā Edgars Šēnbergs izveidoja savu daudznozaru speciālistu komandu un pievērsās arhitekta profesijas robežu paplašināšanai – veidojot vietvārdu atšifrējumus ar konkrētas vietas kartēšanu. 1992. gadā tika izdota pirmā vietvārdu nozīmes pētījumiem veltītā grāmata "Sensōrum-1" kopā ar arhitekti Annu Deičmani.

Edgars Šēnbergs uzskatīja, ka vietvārds rada telpu, dodot iespēju telpu iztēloties. Sākotnēji senvalodā vietvārdu jēga bija saprotama katram lietotājam. Valodām attīstoties, dažkārt jēga tika pazaudēta – vietvārds nereti tiek skandināts kā mantra. E.Šēnbergs mērķtiecīgi apguva konkrētās vietas topogrāfiju, izmantoja pētāmā reģiona tautu mitoloģiju un sengrieķu un senās ķeltu valoda. Vietvārdi kā telpisku objektu interpretējumi publicēti E.Šēnberga grāmatās, strādājot kopā ar arhitektiem U.Šēnbergu, A.Deičmani un grafiķi T.Grasi, kā arī filmās strādājot kopā ar režisoru A.Epneru, un instalācijās sadarbojoties ar mākslinieku D.Viduleju un mākslas zinātnieci K.Jēkabsoni. Vietvārdu atšifrējumu arheoloģija veikta gan Bībelei, gan Korānam. Viņa grāmatās-monogrāfijās ar nosaukumu "Sensōrum" aprakstīti Ēģiptes, Šumeras, Mezopotāmijas, Meksikas, Somijas, Latvijas, Igaunijas, Lietuvas, Krievijas, Ukrainas, Ķīnas, Japānas, Mongolijas un Indijas tautu mitoloģiju pētījumi, kas veikti ar jauno metodoloģiju.

 

Partneri