Izstāde "Latvijas Arhitektu savienībai – 100. Bibliotēkas stāsts"

07.03.2024

Sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku, Reto grāmatu un rokrakstu lasītavā, 7. martā tiks atklāta izstāde "Latvijas Arhitektu savienībai – 100. Bibliotēkas stāsts", kurā būs iespēja aplūkot biedrības bibliotēkas krājuma dāvinājumu. Izstāde tiks papildināta ar ikmēneša lekciju sēriju no marta līdz maijam. Izstādes kurators Latvijas Nacionālās bibliotēkas vadošais pētnieks un Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes docents Mārtiņš Mintaurs.

Kad: no 7. marta līdz 25. maijam
Kur: Latvijas Nacionālā bibliotēka, Mūkusalas iela 3, Rīga

2024. gadā aprit simts gadi kopš Latvijas Arhitektu savienības priekšteces – Latvijas Arhitektu biedrības dibināšanas. Atzīmējot šo Latvijas kultūrā svarīgo notikumu, Latvijas Nacionālās bibliotēkas 5. stāvā Retumu pasaulē no 07.03.2024. līdz 25.05.2024. skatāma Latvijas Arhitektu savienības bibliotēkas kolekcijas izstāde “Latvijas Arhitektu savienībai – 100. Bibliotēkas stāsts”. 2022. gadā Latvijas Nacionālā bibliotēka saņēma dāvinājumā Latvijas Arhitektu savienības bibliotēkas krājumu, kas ietver reti sastopamus iespieddarbus par arhitektūras vēsturi un teoriju no 18. gadsimta beigām līdz 20. gadsimta otrajai pusei. Būtiska eksponēto grāmatu daļa nāk no arhitekta Ernesta Štālberga (1883–1958) bibliotēkas, kas ietilpa Latvijas Arhitektu savienības bibliotēkas krājumā. 

Latvijas Nacionālā bibliotēka un biedrība Latvijas Arhitektu savienība 2002. gadā noslēdza vienošanos un nodeva LNB bez atlīdzības kā dāvinājumu savā īpašumā esošo LAS bibliotēkas krājumu ar mērķi nodrošināt vispārēju pieejamību un saglabāšanu kultūrvēsturiski nozīmīgiem izdevumiem par arhitektūras, it īpaši Latvijas arhitektūras vēsturi. Krājums veidojies jau kopš LAS dibināšanas 1924. gadā un ietver grāmatas, periodiskos izdevumus un citus materiālus, izdotus Latvijā un ārvalstīs, sākot ar 18. gs. līdz mūsdienām, latviešu, vācu, krievu, franču, itāliešu u.c. valodās, provizoriski – ap 8000 vienību, tostarp materiālus ar kultūrvēsturiski nozīmīgu izcelsmi.

LNB krājumā uzņemtajām Krājuma vienībām tiks izveidota atsauce uz LAS, tādējādi saglabājot iespēju izsekot un atrast gan individuālas Krājuma vienības, gan Krājumu kā vienotu kolekciju LNB. Lielākā daļa Krājuma atbilstoši izdevuma veidam tiks novirzīti uz konkrētiem LNB krājumiem (grāmatas, periodika, sīkiespieddarbi u.c.). Identificējot izdevumus ar retumu pazīmēm (seniespiedumi, izdevumi ar īpašu kultūrvēsturiski nozīmīgu izcelsmi, dāvinājuma ierakstiem, piezīmēm utml.), tie tiks novirzīti uz Reto grāmatu un rokrakstu nodaļu.

Par lekciju sēriju:

Ikmēneša lekciju sērija norisināsies no marta līdz maijam ceturtdienu pēcpusdienās no plkst. 16.00-18.00. 

Pirmā lekcija norsināsies 7. martā plkst. 16.00 un tajā piedalīsies izstādes kurators, Latvijas Nacionālās bibliotēkas vadošais pētnieks un Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes docents Mārtiņš Mintaurs. 

Foto avots: AF-24-2 Latvijas Universitātes Arhitektūras fakultātes bibliotēka, Alekseja Dogadkina foto Nr. 1936-1939.jpg, Latvijas Arhitektūras muzeja arhīvs.
 
Pateicamies Latvijas Arhitektūras muzejam par foto materiāliem!

Partneri