Izstāde “Roma un skolotāja, Astra Zariņa”

14.03.2024
Aicinām uz izstādes “Roma un skolotāja, Astra Zariņa” atklāšanas pasākumu 14. martā no plkst. 17.00-21.00.
 
Izstāde būs skatāma līdz 27. aprīlim Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, 1. stāva oranžērijā, kas tiek eksponēta ar mērķi iepazīstināt plašāku sabiedrības loku ar ievērojamās latviešu arhitektes Astras Zariņas intelektuālo mantojumu un sadarbībā ar Ņujorkā bāzēto nodibinājumu “ ‘T’ Space / Steven Myron Holl Foundation” eksponēt izstādi arī Rīgā.
 
Pasākuma programma:

LNB Ziedoņa zāle

17:00 - 17:10 Atklāšanas vārdi
Juris Poga, LAS prezidents
Linda Leitāne, LAS priekšsēdētāja
Prof. Lūcija Rutka, Augstskolas RISEBA rektore
 
17:10 - 17:20 Prezentācija | Aklais punkts (BlindSPOT)
Rudolfs Dainis Šmits, Nodibinājums ARHITEKSTI / Augstskolas RISEBA Arhitektūras un Dizaina fakultāte (FAD)
 
17:20 – 17:30 Uzruna
Marisa Espe, Steven Holl Architects / ‘T’ Space
Stīvens Hols, Steven Holl Architects
 
17:30 - 18:10 Īsfilma | Rome and the Teacher, Astra Zarina
Ierunājis Stīvens Hols
 
18:10 – 18:45 Moderēta jautājumu un atbilžu sesija
Marisa Espe, moderatore
Stīvens Hols, vieslektors
 
18:45 – 19:00 Noslēguma vārdi un pateicības
Linda Leitāne, LAS priekšsēdētāja
Rudolfs Dainis Šmits, Nodibinājums ARHITEKSTI / Augstskolas RISEBA Arhitektūras un Dizaina fakultāte (FAD)
 
LNB Oranžērija
 
19:00 – 20:00 Izstādes atklāšanas pasākums
 
 
Izstādes ietvaros tiek apskatīts Zariņas ilgstošais pētījumu objekts – Roma, tās publiskā telpa un jumtu ainavu sociālā nozīme uz pilsētas ikdienu un kultūru. Par izstādes pamatu kalpo Astras Zariņas un izcilā ungāru arhitektūras fotogrāfa Baltazara Koraba 1976. gadā izdotā grāmata “I tetti di Roma: Le terrazze, le altane, i belvedere” jeb “Romas jumti”. Izdevuma ietvaros Zariņa definēja jumtu ainavas (roofscape) konceptu un argumentēja, ka jebkura pilsēttelpas plakne var būt sabiedriski aktīva, var sniegt ieskatu sabiedrībā, kā arī atklāt tās paradumus un īpatnības.
 
Līdztekus Romas pētīšanai, Zariņa aktīvi cīnījusies arī par nelielās Baņoredžo komūnas Čivitas saglabāšanu, dibinot tajā Čivita Institūtu.
Izstādē tiks eksponēts izdevuma “I tetti di Roma” oriģinālmateriāli, t.sk. lielformāta Baltazara Koraba fotogrāfiju izdrukas, Zariņas personīgās Romas skices, arhitekta Stīvena Hola (Steven Holl) darbu lielformāta izdrukas un ar roku rakstītās vēstules, kā arī Zariņai veltītā memoriāla “Belvedere” makets. Izstādi papildinās augstskolas RISEBA Arhitektūras un Dizaina fakultātes (FAD) un Nodibinājuma ARHITEKSTI 2023. gada novembrī rīkotās meistarklases CIVITA 2023 radītie darbi.
 
Izstādes atklāšanas pasākumu ievadīs Ņujorkā bāzētās arhitektūras studijas “Steven Holl Architects” un galerijas “’T’ Space” pārstāve Marisa Espe, kas ar video tiešraides palīdzību intervēs pazīstamāko Astras Zariņas studentu – atzīto amerikāņu arhitektu Stīvenu Holu. Pasākuma ietvaros tiks prezentēta arī īpaši šai izstādei sagatavota īsfilma par Zariņas mūža ieguldījumu arhitektūrā un ietekmi uz Stīvena Hola profesionālo karjeru. Ekspozīcija tiks iekļauta augstskolas RISEBA Arhitektūras un Dizaina fakultātes (FAD) rīkotajā otrās starptautiskās arhitektūras konferences RIXARCH 2024 programmā, kuras tematika tiks veltīta Astrai Zariņai. Konferencē kā vieni no galvenajiem runātājiem uzstāsies arī Zariņas dibinātā Čivita Institūta vadītāji.
 
Izstādi rīko Nodibinājums ARHITEKSTI un augstskolas RISEBA Arhitektūras un Dizaina fakultāte (FAD), sadarbībā ar Ņujorkas štata Rainbekā bāzēto galeriju ‘T’ Space / Steven Myron Holl Foundation.
 
Izstāde top ar Latvijas Arhitektu savienības, Latvijas Nacionālās bibliotēkas, Amerikas Latviešu apvienības Kultūras fonda (ALA KF), Orac Latvia, Lumenu Centrs, AS Latvijas Finieris un Lindas un Ata Zariņu atbalstu.

Partneri