Kā pārņemt cita darbu, lai neriskētu tikt apvainotam paraksta tirgošanā?

09.07.2021

Jau iepriekš LAS SC ir vērsis arhitektu uzmanību uz tā sauktās parakstu tirgošanas problemātiku. Likumsakarīgi, ka, apturot sertifikātus par arhitekta pienākumu nepildīšanu vai arhitektiem pašiem sākot pārdomāt savas darbošanās raksturu, parādās arī jautājums – bet ko darīt iesāktajiem projektiem? Vai un kā ir iespējams pārņemt kāda cita darbu (pat ja tikai parakstītu), lai neriskētu pašam tikt apvainotam paraksta tirgošanā? Lūk, ko LAS SC atbildēja kādam kolēģim, kuram tika lūgts uzņemties atbildību par projektiem, ko iepriekš kāds bija formāli parakstījis:

“Disciplināri sodīta arhitekta klientu problēmas ar projektu pabeigšanu, protams, ir jārisina – un ir svarīgi, par kādiem tieši projektiem ir runa.

Ja tie ir pasūtīti uzņēmumiem, kuru pastāvēšanu sodītais arhitekts ar savu parakstu ir nodrošinājis, tad tam, kas notiek ar projektiem, būtu jābūt vienīgi šo uzņēmumu rūpei. Tiem ir jāpārdomā savu biznesa praksi, jāpieņem darbā arhitekts, kurš patiešām pilnvērtīgi nodarbojas ar savu darbu, proti – projektē, tiekas ar klientiem, vada komandu, nevis formāli paraksta to, ko izdarījušas personas bez atbilstošas kvalifikācijas.

Ja runa ir par projektiem, kurus pats sodītais arhitekts ir uzņēmies savā praksē, tad risinājums varētu būt tāds, ka arhitekts, kuram tiek uzticēta projektu pabeigšana, satiekas ar pasūtītāju, satiekas ar pārējo projektēšanas komandu, iepazīstas ar visu projekta tapšanas vēsturi, pārliecinās, ka ar pasūtītāju viss ir pārrunāts, visi jautājumi atrisināti, projekts ir pasūtītājam saprotams, daļu risinājumi projektēti pēc jēgas un būtības, ir savstarpēji saskaņoti, visām projekta problēmām ir meklēti optimāli risinājumi. Ja projektu pārņemošo arhitektu viss pārliecina un apmierina, tad var arī pārņemt projekta izstrādi. Ja ne, tad jāizklāsta problemātika pasūtītājam, jāpiedāvā atbilstoši projekta risinājumi un jācenšas vienoties par pilnvērtīgu sadarbību.”

 

09.07.2021.

Partneri