Konkursa "Rīgas RoPax termināļa iecere" uzvarētājs — "Zaha Hadid Architects"

08.05.2024


7. maijā apbalvoti jaunā pasažieru un ro-ro kravu termināļa Riga Ropax Terminal metu konkursa uzvarētāji. Pirmo vietu ieguva pasaulslavenais Londonas arhitektu birojs "Zaha Hadid Architects". Nākamais solis termināļa projekta attīstībā būs būvprojekta izstrāde. Pie veiksmīgas projekta virzības "Riga Ropax Terminal" pasažieriem durvis vērs 2028. gadā.

Saskaņā ar Rīgas domes apstiprināto Eksportostas dienvidu daļas lokālplānojumu metu konkursā piedalīties varēja ikviens interesents, kurš kvalificējās prasībām. Metu konkursā tika saņemti 10 konkursa pieteikumi. Trešajā vietā ierindojās "Berenblum Busch Architects" no ASV, otro vietu ieguva "R-Konsult" no Igaunijas, bet pirmo — "Zaha Hadid Architects". Trīs godalgoto metu starpā tika sadalīts kopējais balvu fonds 35 000 eiro apmērā. Žūrijas komisijas sastāvā bija Rīgas domes, Rīgas Brīvostas pārvaldes, Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes, Pētersalas-Andrejsalas apkaimes biedrības, "Bouygues Bâtiment International", kā arī Latvijas Arhitektu savienības un Riga Ropax Terminal pārstāvji.

Riga Ropax Terminal projekta vadītāja Jūlija Bērziņa: "Esam gandarīti par Riga Ropax Terminal arhitektoniskā konkursa rezultātiem, ne vien par "Zaha Hadid Architects" augstās kvalitātes piedāvājumu, bet arī kopumā par lielo interesi šajā konkursā. Konkursa dokumentācijas saņemšanai pieteicās teju 60 arhitektu biroji, un no tiem 10 iesniedza pieteikumus. Darbs pie konkursa ir pabeigts, bet pats atbildīgākais darbs tagad tikai sākas — sadarbojoties Riga Ropax Terminal, Rīgas brīvostai, Rīgas domei, Satiksmes ministrijai un atbildīgajām institūcijām, izveidot tādu mobilitātes risinājumu galvaspilsētai, kas radītu ērtības un reālu vērtību, piesaistītu investorus, attīstītu Rīgas un Latvijas ekonomiku. Pašlaik tiek turpināts darbs, lai pēc iespējas ātrāk īstenotu projekta attīstības nākamo fāzi — projektēšanu, lai jūras ceļotājiem, rīdziniekiem un pilsētas viesiem būtu mūsdienīgs pasažieru terminālis. Norit arī aktīvs darbs sadarbības veidošanā un stiprināšanā ar pasažieru kuģu līnijām. Jaunais terminālis nākotnē noteikti papildinās Rīgas piekrastes panorāmu un kļūs par Rīgas vizītkarti jūras ceļotājiem."

Attēls: "Zaha Hadid Architects".

"Zaha Hadid Architects" direktors Džanluka Rakana (Gianluca Racana): "Apvienojot dizaina inovācijas ar lietotāju pieredzes augstākajiem standartiem un ilgtspējīgiem risinājumiem, Riga Ropax Terminal būs arhitektūras paraugs, kas kalpos kā ceļš uz Rīgas nākotni, vienlaikus respektējot pilsētas bagāto vēsturi kā ostas pilsētai. Otrreizēji izmantojot būvlaukumā esošās betona konstrukcijas, kā arī vietējos materiālus no pārstrādātiem un atjaunojamiem avotiem, jaunais terminālis būs etalons videi draudzīgā arhitektūrā, kas ietver progresīvus dizaina risinājumus, lai samazinātu enerģijas patēriņu un oglekļa emisijas. Pateicoties ievērojami uzlabotai piekļuvei krastmalai un plašām jaunām publiskajām telpām, projekts nodrošinās, ka šīs teritorijas kļūs par populāru galamērķi."

Ansis Zeltiņš, Rīgas brīvostas pārvaldnieks, atzīmē, ka Rīgas brīvostas pārvalde jau šogad sadarbībā ar Riga Ropax Terminal gatava uzsākt darbus pie tās atbildībā esošā projekta pirmā posma — vēsturiskā ED dambja pārbūves un akvatorija padziļināšanas darbiem, lai uzlabotu kuģu pieejas drošību un navigāciju Eksportostā.

Riga Ropax Terminal arhitektoniskā konkursa piedāvājumi klātienē apskatāmi līdz 12. maijam Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras un dizaina institūta 4. stāvā, Ķīpsalas ielā 6, darbadienās no plkst. 9.00 līdz 18.00.

Plašāka informācija par konkursu un tā rezultātiem.

Attēlā: konkursa uzvarētāju apbalvošanas pasākums 2024. gada 7. maijā.

 

Partneri