Latvijas Arhitektūras Lielo gada balvu 2018 saņem Liepājas Valsts 1. ģimnāzija

20.05.2018

Arhitektūras nedēļas notikumi tika noslēgti piektdienas, 18. maija vakarā, kad K.K. fon Stricka villas dārzā svinīgi paziņoja Valsts nozīmes apbalvojuma Latvijas Arhitektūras gada balvas 2018 laureātus. Fināla žūrija Lielo Arhitektūras gada balvu, simbolisko zelta ananasu, piešķīra Liepājas Valsts 1. ģimnāzijai un tās autorei arhitektei Ilzei Mekšai, SIA Wonderfull. Arhitektūras gada balvas ieguva Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas rekonstrukcija un A korpusa jaunbūves 1.kārta, bērnu laukums “Labirints” un daudzdzīvokļu ēkas Ģertrūdes ielā 121.

Šo lēmumu pieņēma Fināla žūrija, uzsverot, ka: “Mūsdienu izglītības idejas ir ieviesušas izmaiņas kopējā izglītības konceptā, tāpēc uzdevums vēsturisko ēku pielāgot esošajai situācijai ir bijis sarežģīts. Šī projekta realizācijā ir skaidri redzams, cik produktīvas bijušas attiecības starp arhitektu un klientu. Arhitektu pieeja esošajai ēkai un vēsturiskajai situācijai, kurā tā atrodas, parāda, cik liela uzmanība tika pievērsta jaunu ideju radīšanai vēsturiskajā kompleksā. Tas darīts tādā veidā, ka tagadne un pagātne savstarpēji nepretojas viena otrai. Šī ēka ir lielisks piemērs tam, ka pagātni nav jādzēš, lai radītu radikālus un mūsdienīgus uzlabojumus.”

Fināla žūriju šogad veidoja arhitekts, urbānists un Parīzē bāzētās Studio Muoto vadītājs Īvs Moro (Yves Moreau), atlases žūrijas izvirzītā pārstāve, viena no Cīrihē bāzētā Hosoya Schaefer Architects biroja vadītājām, arhitekte Dagnija Smilga, Igaunijas Arhitektu savienības prezidente un pazīstamā igauņu arhitektu biroja Kavakava līdzdibinātāja, arhitekte Katrina Kova (Katrin Koov), jaunās paaudzes neatkarīgais arhitekts, lietuvietis Lins Lapinsks (Linas Lapinskas), kā arī Londonas biroja PUP architects pārstāvis un Oxford Brookes universitātes arhitektūras nodaļas lektors, arhitekts Teodors Molojs (Theodore Molloy). Fināla žūrijas gala lēmums tika pieņemts kopīgi, izvērtējot Atlases žūrijas izvēlētos 9 nominantus.

Latvijas Arhitektūras gada balvas – sudraba ananasi – šogad tika piešķirti trīs objektiem. Gada balvu saņēma Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas rekonstrukcijas un A korpusa jaunbūves 1. kārta un tās  autori arhitektu birojs JKMM Architects, arhitektu birojs Nams, Solve, Oliver un arhitektu birojs SARMA&NORDE Arhitekti. “Šis ir objekts, kas veidots neticami sarežģītajā vidē, piedāvā lielisku kvalitāti gan pacientiem, gan apmeklētājiem. Šī ēka ir gaiša, plaša, un tā telpu organizācija ir viegli uztverama un pielāgota cilvēciskam mērogam. Šī slimnīca ir kļuvusi par jaunu pilsētas pagrieziena punktu,” laureātu raksturo fināla žūrijas pārstāvji.

Vienu no trim gada balvām saņēma Bērnu laukums “Labirints” un tā autori – Liene Mackus sadarbībā ar SIA Balta istaba. Komentē Fināla žūrijas pārstāvji: ”Šī sabiedriskā telpa vecpilsētas sirdī ir veidota bērniem, tādējādi pilsētas centrs nekļūst par vietu, kas paredzēta tikai tūristiem. Šādas iniciatīvas padara UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļauto vecpilsētu dzīvotspējīgāku. Mākslinieka autordarba rezultātā radītie rotaļlaukuma elementi dod iespēju bērniem būt tiešā kontaktā ar mākslu. Ņemot vērā krāsu neitralitāti un citus aspektus, pat zinot, ka šis rotaļlaukums radīts bērniem, tas šķiet paredzēts visu vecumu cilvēkiem.”

Trešo sudraba ananasu saņēma Daudzdzīvokļu ēkas Ģertrūdes ielā 121 un to autori – Agnese Lāce, Renāte Pablaka, Inese Buša. “Šīs ēkas uzskatāmas par jaunu ieguldījumu pašreizējā mājokļu situācijā Latvijā, un tās var uzskatīt arī par iespējamu atbildi uz mainīgo demogrāfisko situāciju. Šī projekta arhitekts klientam ir piedāvājis vairākus vērtīgus risinājumus. Tas mudina cilvēkus dzīvot pilsētas centrā ar pieeju augstas kvalitātes dalītām telpām,” komentē atlases žūrijas pārstāvji.

Apbalvošanas ceremonijā piedalījās un klātesošos uzrunāja Latvijas Republikas kultūras ministre Dace Melbārde un Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

“Latvijas Arhitektūras gada balva ir viena no atjaunotās Latvijas valsts stabilākajām un nemainīgajām radošuma svēršanas tradīcijām. Šī vakara laureāti var būt lepni par sava darba novērtējuma saņemšanu tieši Eiropas kultūras mantojuma īpašajā gadā. Prieks, ka šogad Latvijas Arhitektūras gada balvas finālistu darbi  ietver gan mantotās vērtības, gan arī nākotnes redzējumu. Turklāt fināla žūrijas vērtējums ir būtisks skats no malas, kas šovakar, iespējams, izgaismo kādu jaunu virsotni pasaules arhitektūras ainavā,” vērtē Latvijas Republikas kultūras ministre Dace Melbārde.

Šogad Latvijas Arhitektūras gada balvai pieteiktie objekti tika vērtēti divās kārtās – pirmā savu vērtējumu izteica Atlases žūrija, kuras izvirzītos objektus nākamajā kārtā izvērtēja īpaši pieaicināti Fināla žūrijas pārstāvji un no atlases žūrijas puses izvirzīta pārstāve, kas lēma, kuri objekti saņems sudraba un zelta ananasus. Jau otro gadu pēc kārtas simbolisku atzinību nozīmīšu formā saņēma visi Atlases žūrijas izvēlētie 9 nominanti.

Par Latvijas Arhitektūras gada balvas 2018 vienojošo tēmu tika izvirzīta būvkultūra (baukultur). Būvkultūras idejas pamatā ir diskusija par to, kādēļ nepieciešama laba, kvalitatīva un kultūrvidei atbilstoša arhitektūra, un kāda ir ikviena cilvēka nozīme apkārtējās vides veidošanā.

Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens: “2018. gads būvniecībā un arhitektūrā zīmīgs ar Davosas deklarāciju, kas definē augstas raudzesbūvkultūru un atgādina tās plašo tvērumu un būvniecības un arhitektūras lomu sabiedrības un katra indivīda apkārtējas vides izveidē. Ar šo Deklarāciju esam apņēmušies caur arhitektūru atklāt un iemūžināt katras valsts nacionālo identitāti. Es to saredzu kā iešanu kopsolī ar globālajām tendencēm, vienlaikus spēcīgi paužot nacionālo identitāti un latvisko dzīvesziņu. Arhitektūras, dizaina un būvniecības krāšņums un daile slēpjas dažādībā – tā redzama Gada balvas laureātu īstenotajos objektos. Īpaši priecē fakts, ka augstas raudzes arhitektūra vairs nav tikai galvaspilsētas privilēģija, aizvien vairāk jauni un atjaunoti objekti ir arī Latvijas reģionos, apliecinot dizaina domāšanas un arhitektūras vērtību.”

Jau astoto gadu pēc kārtas tika pasniegta arī bērnu balva Latvijas arhitektūrā “ZIRNIS”, kuru piešķir izglītības projekta “SKOLNIEKS PĒTNIEKS PILSĒTNIEKS” dalībnieku žūrija. Šajā gadā šo balvu saņēma Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas rekonstrukcijas un A korpusa jaunbūves 1. kārtas autoriem arhitektu birojam JKMM Architects, arhitektu birojam Nams, Solve, Oliver un arhitektu birojam SARMA&NORDE Arhitekti pasniedza Jete un Ernests Mezīši. Savukārt sabiedrības balsojumā portālā “Delfi” šogad lielāko balsu skaitu ieguva Liepājas valsts 1. ģimnāzija un tās autore arhitekte Ilze Mekša, SIA Wonderfull.  Interjera salons “Krassky” savu īpašo balvu pasniedza Rižskij Samogon ražotnei un tās autoriem SIA Nesens un SIA Variant Studio.

Šogad Latvijas Arhitektūras gada balvai 2018 tika pieteikti 46 darbi. Pirmajā kārtā darbus vērtēja Atlases žūrija septiņu nozares ekspertu sastāvā, to vidū bija arhitekti un gada balvas laureāti Austris Mailītis, Pēteris Blūms, Kārlis Melzobs, Juris Lasis un Dagnija Smilga, kultūras projektu un Latvijas Jaunā teātra institūta vadītāja Gundega Laiviņa un mākslinieks, Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļas vadītājs Andris Eglītis. Atlases žūrija otrajā kārtā nodeva viņu izvēlēto 9 darbu vērtēšanu Fināla žūrijas rokās, kuri pieņēma gala lēmumu.

2018. gada Latvijas Arhitektūras gada balvu laureāti

Latvijas Arhitektūras Lielā gada balva 2018

  • Liepājas valsts 1. ģimnāzija, autori: arhitekte Ilze Mekša, SIA Wonderfull 

Latvijas Arhitektūras gada balvas 2018

  • Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas rekonstrukcija un A korpusa jaunbūves 1.kārta, autori: JKMM Architects (Somija), skiču projekts JKMM Architects sadarbībā ar arhitektu biroju Nams, Solve (Austrija, medicīnas tehnoloģijas), Oliver (Izraēla, slimnīcas funkcionālie risinājumi), būvprojekts SARMA&NORDE Arhitekti, arhitekti Visvaldis Sarma, Gunta Grikmane, Aleksandrs Nedzveds, Andris Vītols, Toms Kampars, Evija Dansone, Jēkabs Vaicis

  • Bērnu laukums “Labirints”, autori: Liene Mackus sadarbībā ar SIA Balta istaba

  • Daudzdzīvokļu ēkas Ģertrūdes ielā 121, autori: Agnese Lāce, Renāte Pablaka, Inese Buša

Latvijas Arhitektūras gada balva 2018

Latvijas Arhitektūras gada balva ir ikgadējs nacionāls arhitektūras konkurss ar mērķi apzināt un popularizēt Latvijas arhitektūras labākos sniegumus un veicināt arhitektūras augstvērtīgu attīstību. Tas ir Latvijas arhitektūras gada lielākais notikums, atzīts par valstiski nozīmīgu pasākumu, un pati balva ir augstākais apbalvojums Latvijas arhitektūrā. Latvijas Arhitektūras gada balvu organizē Latvijas Arhitektu savienība sadarbībā ar Latvijas Republikas Kultūras ministriju. Latvijas Arhitektūras gada balvas Partneris – Krassky. Atbalstītāji - DELFI, KNAUF.

 

Papildu materiāli presei: http://ej.uz/LAGB2018/

 

 

 

Partneri