Latvijas Dizaina gada balvā 2024 — atzinība arhitektiem

27.05.2024

Piektdien, 24. maijā, Rīgas cirkā tika paziņoti Latvijas Dizaina gada balvas (LDGB) 2024 ieguvēji piecās kategorijās, godinot labākos dizaina darbus produktu, pakalpojumu, komunikācijas, vides un digitālo risinājumu jomās. Grand Prix saņēma dizaineres Sarmīte Poļakova un Māra Bērziņa par biotekstilu "Pre–Loved". Žūrija piešķīra arī piecas īpašās atzinības balvas. Kategorijā "Vides dizains" to saņēma "MADE arhitekti" par sadarbībā ar Evelīnu Ozolu un Edgaru Zvirgzdiņu tapušo Dailes teātra priekšlaukumu. Kategorijā "Pakalpojumu dizains" — viesuļvētras simulatora atrakcija "Beat The Storm", kuras arhitekte ir Līva Kalniņa.

"Dailes teātris ir iemīļots kultūras galamērķis un izcils modernisma arhitektūras piemērs, taču tā priekšlaukums nebija atjaunots kopš 1970. gadiem. Tas bija sliktā tehniskā stāvoklī, nedrošs un nepievilcīgs, bet tajā izvietotās stāvvietas uzskatāmi demonstrēja pilsētas autocentriskumu un degradēja apkārtējo vidi. Laukuma pārbūve ir būtiski mainījusi prioritātes šajā publiskajā ārtelpā, pirmajā vietā liekot gājēju ērtības un labsajūtu. Laukumā saglabāta teātra arhitektūrai un modernisma garam raksturīgā kompozīcija, labiekārtojuma principi un materiāli, bet radīta jauna gājēju kustības un uzturēšanās stratēģija, tiecoties laukumu padarīt pieejamu un drošu ikvienam — izveidojot virsmu bez liekiem šķēršļiem un pakāpieniem, padarot laukumu ievērojami zaļāku, uzlabojot apgaismojumu nakts stundās, ieviešot ilgtspējīgu lietusūdens novadīšanu un sakārtojot teātra vizuālo komunikāciju pilsētvidē. Projektu izstrādājusi starpdisciplināra komanda, kas uzvarēja pilsētas rīkotajā metu konkursā," teikts LDGB mājaslapā.

Pērn šis projekts saņēma Latvijas Arhitektūras gada balvas 2023 Grand Prix, savukārt tā autori, Latvijas Arhitektu savienības biedri Linda Krūmiņa un Miķelis Putrāms šogad ir Latvijas Arhitektūras gada balvas 2024 žūrijā.

Savukārt kategorijā "Pakalpojumu dizains" žūrijas īpašo atzinību saņēma viesuļvētras simulatora atrakcija "Beat The Storm", kuras arhitekte ir Līva Kalniņa. Projekta komanda: idejas autors — Ingus Augstkalns, projekta vadītājs — Rihards Dziedātājs, projektētājs — SIA "WeMPS", galvenais mākslinieks — Kristians Rukuts. Darba pasūtītājs — "Universe Science Park", Dānija.

Starp 20 darbiem, kuri no 58 nominantiem iekļuva LDGB 2024 finālā bija arī:
kafejnīca "Pitraga Pietura" (darba autors — "MADE arhitekti", darba pasūtītājs —"Sur Mer");
Rīgas cirka vēsturiskās arēnas pārbūve (darba autors — "No Rules Just Architecture", darba pasūtītājs — Rīgas cirks);
18. Venēcijas arhitektūras biennāles Latvijas paviljons "T/C Latvija" (darba autori — Ernests Cerbulis, Ints Menģelis, Toms Kampars, Karola Rubene, Uldis Jaunzems–Pētersons, Austra Bērziņa un Kalvis Kidals, darba pasūtītājs — Latvijas Republikas Kultūras ministrija);
programma bērniem "Blēņām pa pēdām" Ziedoņa muzejs (Overpriced, "Gateris Works" (dizainere Eva Abduļina, arhitekts Reinis Miķelsons), Ziedoņa muzejs).

Partneri