SALONS. Epizode #3 x TCL. 20-04-2023

14.04.2023
Latvijas Mākslas akadēmijas Jaunā Arhitektūras skola (LMAA) turpina topošās arhitektūras skolas veidoto pasākumu ciklu SALONS un ceturtdien, 20. aprīlī, plkst. 19.00 notiks SALONS #3 pavasara epizode, kas tiek organizēta sadarbībā ar Latvijas paviljonu 18. arhitektūras bienālē Venēcijā, T/C Latvija, un kultūrtelpu “Smilga”.
 
SALONA viesis būs igauņu arhitekts, pētnieks un kurators Johans Tali. Viņš stāstīs par savu pieredzi, domāšanu, telpisko un kuratoriālo pieeju arhitektūras (un arhitektu) eksponēšanai. Savukārt, otrajā daļā T/C Latvija, šī gada arhitektūras bienāles paviljona komanda, aicinās pasākuma dalībniekus uz diskusiju par Latvijas kultūras produktu (un procesu), īpaši arhitektūras un mākslas, izstādīšanu starptautiskos forumos.
 
Īpaši gaidīti tie, kas iepriekšējos gados bijuši iesaistīti Latvijas paviljonu, starptautisku izstāžu veidošanā.
Diskusijā runās par to, vai un kāpēc ir svarīgi piedalīties starptautiskās izstādēs? Kā komunicēt savas vērtības? Kādus kultūras produktus (procesus) aizvest uz ārvalstu izstādēm? Vai piedaloties ir svarīgi saglabāt nacionālo un specifisko, un kā (ne)iekļauties globālajā diskursā? Cik pieejamas ir starptautiskās izstādes un ko no šīs dalības iegūst akadēmiskā, profesionālā vide un tautsaimniecība, un ko iegūst plašāka sabiedrība?
 
SALONS ir pulcēšanās vieta, ko organizē LMAA AGENCY (komunikācijas un aktīvisma platforma jaunveidojamās skolas ietvaros) un Laikmetīgās mākslas, dizaina un arhitektūras institūts (LMDA). Pasākumi notiek regulāri atšķirīgās vietās un formātos ar mērķi papildināt vietējās arhitektūras scēnu un aktualizēt daudzveidīgo laikmetīgās arhitektūras kultūru, iesaistot dažādu jomu pētnieku, domātāju, radošo profesionāļu loku, kā arī plašāku sabiedrību. 
 
SALONA trešās epizodes viesis:
 
Igauņu arhitekts Johans Tali (Johan Tali) strādā arhitektūras praksē, pētniecībā un kā kurators darbojas arī arhitektūras publiskajā sfērā. 2017. gadā kopā ar Karli Luik viņi nodibināja arhitektūras biroju molumba. Īsā laikā viņi ir uzvarējuši vairāk nekā 15 publisko objektu konkursos, pabeiguši vai būvē virkni sabiedrisku ēku, to starpā stadioni, skolas, pašvaldību ēkas, sporta halles un pat dziesmu svētku estrāde. Viņu praksei piedalīšanās publisko objektu konkursos un to realizācijā ir arī iespēja aktualizēt to, cik svarīgi ir sabiedrībai radīt kvalitatīvas telpas. Esot arhitektūras domubiedru loka un dažādu komandu dalībnieks, Johans Tali divas reizes (2014. un 2016. gadā) kā kurators un dizaineris ir piedalījies arhitektūras izstāžu, nacionālo paviljonu veidošanā Venēcijas biennālē. Johanu interesē arhitektūras izstāžu potenciāls sabiedriskās domas veidošanā, un šobrīd,Igaunijas Mākslas akadēmijas Arhitektūras nodaļā, viņš izstrādā doktora darbu par arhitektūras izstādēm. Nesen noslēdzās arī viņa dalība četru gadu ilgā akadēmiskā pētniecības projektā, un klajā nāca grāmata “Unfinished City. Tallinn’s urban visions” (2021), tēmai veltīta izstāde Igaunijas Arhitektūras muzejā un TV šovs par pilsētplānošanas jautājumiem Tallinā.

SALONA lekcijā "Curious cases of exhibiting architects: shaping the mindset through displays of environments and spatial interventions" balstoties uz savu kuratora pieredzi Johans Tali apskatīs vairākus arhitektūras izstāžu projektus – Interspace (Igaunijas nacionālais paviljons Venēcijā, 2014), Baltijas paviljons Venēcijā (2016), City Unfinished Igaunijas Arhitektūras muzejā (2021) un SUPERGREEN ekspozīcija izstādē The Houses That We Need
(2021). Johans lekcijā skars tādas tēmas un jautājumus kā izstāžu kūrēšana pretstatā ierastajai arhitektūras praksei, izstāžu potenciāls konceptualizēt un nodot sarežģītus vēstījumus, lai veicinātu informētību un sabiedrības grupu ietekmētspēju. Viņaprāt publiskā diskursa platformas un informācijas uztveres konteksta veidošanā būtiska loma ir arī humanitārajām zinātnēm. Pētot arhitektūras izstādes Johanam kā pētījuma priekšmets daudz nozīmīgāks šķiet nevis pati izstāde, bet gan tās potenciāls būt par komunikācijas platformu, kur tās dalībnieki ir arī telpas eksperti. Svarīgi, ka tiek veidota izstāžu telpa un vide, kas ir sociāli aktuāla, pieejama un saprotama ne tikai šauram speciālistu lokam, bet arī plašākai sabiedrībai.
 
 
Pasākums ir bez maksas un tas notiks angļu un latviešu valodās. Tiešraide nav plānota. 
 
SALONA trešo epizodi organizē un veido LMA jaunā arhitektūras skola (LMAA), ĒTER arhitekti, Laikmetīgās mākslas, dizaina un arhitektūras institūts (LMDA), kultūrtelpa “Smilga” un T/C Latvija – Latvijas paviljons 18. Venēcijas arhitektūras bienālē.
 
SALONA kuratores: Dagnija Smilga (ĒTER, LMAA) un Dina Suhanova (LMDA, LMAA).
 
Epizodi atbalsta: Latvijas Zinātnes padomes Valsts pētījumu programmas "Letonika latviskas un eiropeiskas sabiedrības attīstībai" projekts "Identitāšu ainavas: vēsture, kultūra un vide" (IDEUM), projekta Nr.: VPP-LETONIKA-2021/1-0008. 

Facebook pasākums

Partneri