Uģa Šēnberga personālizstāde "Ekspresija vides portretā" RTU ADI

10.07.2024

No 11. līdz 31. jūlijam darbdienās no plkst. 8.00 līdz 18.00 Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras un dizaina institūta ātrijā un ārtelpā, Ķīpsalas ielā 6 būs skatāma arhitekta, Latvijas Arhitektu savienības biedra Uģa Šēnberga jubilejai veltītā personālizstāde "Ekspresija vides portretā". Atklāšana — 11. jūlijā plkst. 17.00.

"Manas gleznas ir manas arhitektūras objektu turpinājums. Arhitektam tāpat kā ārstam ir neskaitāmas tikšanās ar cilvēkiem. Es portretēju cilvēkus abstrakti ar arhitektoniskiem līdzekļiem, veidojot viņiem privātmājas, daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas un dzīvokļus. Viņi tērpjas ar manis veidotiem "uzvalkiem". Es šajos portretos izmantoju krāsas, es saceru fasāžu krāsojumus deviņstāvu mājām.
Es ņemu būvmateriālu, fibrolīta plāksni, un ar celtniecības otu gleznoju. Es gleznoju tos, kuri mani interesē — sabiedrības līderus. Visu mūžu valsts prezidenti man rinķī un apkārt. Tie ir dzīvokļa kaimiņi manis projektētā ēkā, pasūtītāji savam dzīvoklim vai peldētāji peldbaseinā, ko es lietoju. Ārvalstu prezidentus es vēroju Rīgā un Jūrmalā. Es netiecos pēc portreta fotogrāfiskās līdzības — tas lai paliek fotogrāfiem. Kaut arī redze ir pati mūsu brīnišķīgākā īpašība, es cenšos uzgleznot to, kas ir aiz cilvēka attēla. Es nedomāju gleznojot, gaidot to, kas notiks pats par sevi. Kā uzvedīsies slapjā krāsas tecējumi uz smalkajām egles koksnes šķiedrām. Mans gleznu saturs izstādē ir pieci sabiedrības līderi savās ikdienišķajās gaitās," tā par savu darbu un izstādi "Ekspresija vides portretā" stāsta autors Uģis Šēnbergs.

Uģis Šēnbergs dzimis 1954. gadā un nāk no arhitektu dinastijas. Viņa vecāki — Edgars un Aina Šēnbergi — pārstāvēja modernismu, izceļoties ar racionālām un rūpīgi pārdomātām ēkām. U. Šēnbergs 1978. gadā absolvēja Rīgas Politehnisko institūtu (tagad — RTU) un jau ar pašu pirmo projektu — Baldones kinoteātri — karjeru uzsāka uz spilgtas nots.

Jubilejā arhitekts vēlas izcelt četrus, viņaprāt, svarīgākos projektus, kas ietekmējuši viņa daiļradi. Viens no tiem — dekonstruktīvisma stilā projektētais dievnams — Rīgas Vissvētās Trīsvienības Romas katoļu baznīca Purvciemā, Augusta Deglava ielā 63, kas izceļas ar novatorisku pieeju kanonisku objektu formveidē, kā arī dzīvojamā ēka "Centra nams" Republikas laukumā 3. Vēl minama arī RTU Zinātniskās bibliotēkas jaunā ēka Ķīpsalā un "Elko" biroju nams Toma ielā 4, Rīgā.

"Tāpat kā fiziķi, dzejnieki, gleznotāji laužas pasaules izpratnē, arī arhitekts ar saviem instrumentiem mēģina izprast pasauli un to materializēt. Tas ir instinktīvais ekspresionisms, kad mēģinu ar arhitekta profesiju saprast, kas vispār ir pasaule," tā Uģis Šēnbergs.

Izstādi "Ekspresija vides portretā" RTU ADI ātrijā, Ķīpsalas ielā 6 varēs aplūkot līdz 31. jūlijam darba dienās plkst. 8.00–18.00.

Partneri