Latvijas Arhitektu savienības XXIII kongresa otrā sesija

16.03.2024

Atzīmējot Latvijā vienīgās profesionālās arhitektu organizācijas simtgadi 2024. gadā, 16. martā norisināsies Latvijas Arhitektu savienības XXIII kongresa otrā sesija – svinīgā daļa. Simtgades jubileja ir iemesls novērtēt biedrības kultūrvēsturisko nozīmi, arhitektu pašorganizēšanās ietekmi uz arhitektūras politiku, kā arī organizācijas darbu ar sabiedrību.

Latvijas Arhitektu savienības (LAS) XXIII kongress norit divās sesijās. Pirmā sesija notika 23. februārī attālināti zoom platformā. Tās laikā tika pieņemta statūtu jaunā redakcija, lai veicinātu LAS atvērtību, modernizāciju, rīcībspēju un sakārtotu statūtus atbilstoši šodienas tiesību aktiem, un tika ievēlēta padome un ētikas komisija.

Kongresa otrā sesija – svinīgā daļa – norisināsies 16. martā, plkst. 12.00, klātienē Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, Ziedoņa zālē, un tās laikā tiks paziņots ievēlētais LAS prezidents, ar uzrunām uzstāsies – Kultūras ministre Agnese Logina, iepriekšējo gadu LAS prezidenti ( Edvīns Vecumnieks, Jānis Dripe, Jānis Lejnieks, Sergejs Ņikiforovs, Andris Kronbergs, Gunta Grikmane un Juris Poga), LAS prezidenta vietnieks Gatis Didrihsons, Lietuvas Arhitektu savienības prezidents Gintaras Balčytis, Igaunijas Arhitektu savienības prezidents Andro Mand, Eiropas arhitektu padomes valdes pārstāve Anda Kursiša un Radošo savienību padomes pārstāve Inga Brūvere, kā arī tiks atzīmēta biedrības simtgade, lai veidotu ceļu uz laikmetīgākiem, atvērtākiem, atbildīgākiem un ilgtspējīgākiem nākamajiem gadiem.

Kad: 16. marts no plkst. 12.00-16.30
Kur: Latvijas Nacionālā bibliotēka, Ziedoņa zāle, Mūkusalas iela 3, Rīga
 
Programma:
 
  • 11.30 Biedru un dalībnieku reģistrācija; 
  • 12.00 Atklāšana; 
  • 12.10 Viesu uzrunas; 
  • 13.50 Kongresa 1. daļas noslēgums; 
  • 14.00-16.30 Saviesīgā daļa LNB Klīversalas telpā. 
LAS 100 pasākumu programma:
 

LAS simtgades pasākumu ietvaros, iespējams apmeklēt vairākas izstādes:

  • Līdz 31. martam pie Arhitektu nama Torņa ielā 11, izmantojot vēl iepriekš nepublicētus Latvijas Arhitektu savienības arhīva materiālus un vēsturisko periodiku, izveidota brīvdabas izstāde "Latvijas Arhitektu savienībai 100", kas pievēršas svarīgākajiem ar biedrību saistītajiem cilvēkiem, notikumiem un arhitektūras objektiem. 
  • Līdz 25. maijam, sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku, Reto grāmatu un rokrakstu lasītavā, aplūkojams biedrības bibliotēkas krājuma dāvinājums izstādē "Latvijas Arhitektu savienībai – 100. Bibliotēkas stāsts", kas ietver reti sastopamus iespieddarbus par arhitektūras vēsturi un teoriju no 18. gadsimta beigām līdz 20. gadsimta otrajai pusei.
  • Līdz maijam Latvijas Nacionālajā bibliotēkā aplūkojama izstāde “Birkerts – Itālijas gadi”, kas ir veltīta Latvijas izcelsmes pasaulē atzītajam arhitektam Gunāram Birkertam, kurš, būdams pazīstams ar Astru Zariņu, 1969. gadā iegādājās māju Itālijas pilsētā Civita di Bagnoregio. Turpmākajos darba gados atzinis šīs pilsētas fundamentālo ietekmi uz viņa projektiem. Izstādes kurators Dr.arch.h.c. Jānis Dripe.
  • Līdz 27. aprīlim Latvijas Nacionālajā bibliotēkā aplūkojama izstāde “Roma un skolotāja, Astra Zariņa”, kas tiek eksponēta ar mērķi iepazīstināt plašāku sabiedrības loku ar ievērojamās latviešu arhitektes Astras Zariņas intelektuālo mantojumu un sadarbībā ar Ņujorkā bāzēto nodibinājumu “ ‘T’ Space / Steven Myron Holl Foundation” eksponēt izstādi arī Rīgā. 

Kongresu rīko Latvijas Arhitektu savienība sadarbībā ar Valsts kultūrkapitāla fondu, Latvijas Nacionālo bibliotēku, Latvijas Republikas Kultūras ministriju, Nekustamā īpašuma attīstītāju aliansi, tērauda būvniecības izstrādājumu uzņēmumu “Ruukki Products AS Latvijas filiāli”, būvmateriālu un būvniecības sistēmu ražotāju "Knauf", Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolas RISEBA Arhitektūras un dizaina fakultāti un nodibinājumu “ARHITEKSTI”.

Vairāk informācijas par LAS XXIII kongresa pirmo sesiju

Partneri