Venēcijā atklāts Latvijas paviljons

25. maijā Venēcijas Arsenālā tika atklāts 16. starptautiskās arhitektūras izstādes Latvijas paviljons “Together and Apart” (“Kopā un atsevišķi”).

Izstādes koncepcija un iekārtojums balstīts uz četrām tēmām:
- “Distance” (“Attālums”), kas apskata daudzdzīvokļu namu arhitektūras pielāgošanos demogrāfiskām pārmaiņām
- “Promise” (“Solījums”), kurā tiek aplūkoti daudzdzīvokļu nami kā politisks un ekonomisks projekts
- “Warmth” (“Siltums”), kas atklāj saiknes starp enerģijas patēriņu, ģeopolitiku un kolektīvu rīcību
- “Self” (“Pats”), kas pievēršas personīgās telpas un privātīpašuma attiecībām ar kopienu un kopīpašumu.

Ekspozīcijas iekārtojumu bagātina arī arhīvu materiāli, kas ilustrē zīmīgus pagriezienus daudzdzīvokļu namu vēsturē, un fotogrāfa Reiņa Hofmaņa veidota ainavas fotogrāfiju sērija, kas atklāj daudzdzīvokļu namu daudzveidību mūsdienu Latvijā.

„Dalība Venēcijas biennālē ir vēl viena īpaša iespēja Latvijai tikt no jauna pamanītai, kārtējo reizi apliecinot, ka esam kultūras lielvalsts. Mūsu ekspozīcija ir nopietns stāsts un pētījums par kopā dzīvošanas modeli daudzdzīvokļu namos un sadzīvi trīs politiski atšķirīgos periodos simts gadu garumā.  Prieks, ka vēl pirms atklāšanas Latvijas paviljons jau izpelnījies plašsaziņas līdzekļu un ekspertu interesi saistībā ar izvēlētās tēmas pieteikumu un apskatīto arhitektūras problemātiku, jo Latvijas paviljona ekspozīcija vērtēs un analizēs šo kopā dzīvošanas pieredzi ne tikai no arhitektūras prizmas, bet arī caur sociālo, ekonomisko un politisko kontekstu,” saka kultūras ministre Dace Melbārde.

Latvijas paviljona “Together and Apart” autori:
Kuratori: Matīss Groskaufmanis, Gundega Laiviņa, Evelīna Ozola, Anda Skrējāne.
Eksponātu autori: Ivars Drulle, Mārtiņš Dušelis, Matīss Groskaufmanis, Reinis Hofmanis, Darja Meļņikova, Evelīna Ozola, Dita Pāne, Anda Skrējāne, Charlotte Spichalsky
Komisārs: Jānis Dripe
Producenti: Latvijas Jaunā teātra institūts, Klinta Harju
Arhīvu izpēte: Karīna Horsta, Toms Zariņš
Grafikas dizains: “Goys & Birls”
Tehniskais atbalsts: “Dekorāciju darbnīca”

2018. gada biennāles virskuratores ir īru arhitektes Yvonne Farrell un Shelley McNamara, kuras vada arhitektu biroju “Grafton architects” un 2012. gadā ieguvušas Venēcijas arhitektūras biennāles Sudraba lauvu. Viņu piedāvātā biennāles tēma šogad iezīmēta ar vārdu FREESPACE (“Brīvā telpa”).

Paviljona atklāšanas laikā prezentēta arī grāmata “The Architecture of Together and Apart: An Inquiry into Apartment Buildings”, kas radīta ekspozīcijas izpētes procesa rezultātā un atspoguļo Latvijas simts gadu arhitektūras unikālo pieredzi daudzdzīvokļu namu kontekstā.

Grāmatas autori:
Redaktori: Matīss Groskaufmanis, Evelīna Ozola, Anda Skrējāne
Esejas: Błażej Czuba, Robert Alexander Gorny, Ivars Ījabs, Mārtiņš Mintaurs, Kārlis Ratnieks, Kārlis Sils, Peter Sloterdijk, Pēteris Stautiņš, Renata Tyszczuk
Arhīvu izpēte: Karīna Horsta, Toms Zariņš
Ilustrācijas: Sander Ettema, Ludo Groen, Mārtiņš Ostaņēvičs, Marta Prikule
Fotogrāfijas: Reinis Hofmanis, Ieva Raudsepa

 

Pieteikuma foto: A.StarksPartneri