Submenu

Grand prize

  • Daile Theatre square

    MADE arhitekti – Miķelis Putrāms, Linda Krūmiņa, Māra Starka, Mārtiņš Vaskis, Krists Lūkins, Liena Šiliņa, Jēkabs Slava, in cooperation with Evelīna Ozola

Annual award

  • Timber office building in Lizums

    MADE arhitekti – Miķelis Putrāms, Linda Krūmiņa, Māra Starka, Krists Lūkins, Jēkabs Slava, Patrīcija Lidere

  • Medicinal product preparation department

    MUUD – Dins Vecāns, Jurijs Kostirko, Raitis Štobe

Special recognition by the international jury

  • Valmieras Kurtuve

    Sudraba Arhitektūra – Ilze Liepiņa, Reinis Liepiņš, Dāvis Jansons, Renāte Karjavčenko

Semi-finalists

  • Reconstruction of the granery into a tourist accommodation

    MG arhitekti – Guntis Grabovskis, Agnese Kalniņa

  • Reconstruction of Rīga Circus historical arena

    NRJA (No Rules Just Architecture)

  • International happening MadCity Riga 2022 Crisis in the City

    Grupa93

  • Reconstruction of Marupe Music and Art School

    AR.4 – Andris Vītols, Ieva Spriņģe, Dāvis Dauvarts, Rita Četverņa, in cooperation with Ieva Rīta

  • The Learning Center with a Solar Roof in Mārupe

    GoodPattern – Guntis Ziņģis, Kristīna Reinberga

  • Ogre State Gymnasium

    NAMS

  • Dr.Mauriņa klīnika

    Didrihsons arhitekti – Gatis Didrihsons, Ineta Solzemniece-Saleniece

  • Gustavs business center - Stage 1

    Vilnis Mičulis – Fricis Vilnis, Kārlis Mičulis, Dāvis Markus

The award applicants

  • Dūrmuiža farmstead

    AHA Studio – Laura Auce, Alise Hermane

  • Cottage in Saulkrasti

    Mārcis Mežulis

  • Vertikales

    Bonava Latvija

  • Mobile Pavilion Zvaigznaja KUBS

    NOONSOON – Liena Šiliņa

  • Renaissance

    Sarma Norde Arhitekti – Visvaldis Sarma, Elvijs Sprudzāns

  • WINFINITY WORKPLACE

    Carlson – Ēriks Karlsons

  • T/C Latvija (TCL)

    TCL – Ernests Cerbulis, Ints Menģelis, Toms Kampars, Karola Rubene, Uldis Jaunzems-Pētersons, Austra Bērziņa, Kalvis Kidals, Andris Strazds

  • Ola Foundation Building complex

    AS UPB – Uldis Pīlens, with participation SIA UPB Projekti – Dzintars Heinsbergs, Inese Žaļima

  • Day care center and social rehabilitation center Ādažu Ūdensroze

    Alberta projekts – Dēvijs Shiraks, Monta Brūvere, Ilgvars Gravnieks

  • Rebuilding and expanding of Carnikava's primary School

    Main project (2018) – Firma L4 and Baltex Group; Changes of project (2021) – ArhiCom

  • New Construction of 4 multi-apartment residential buildings

    VV Projekts – Egils Raņķis

  • K11E

    Alsins Architecture – Harijs Alsiņš, Aija Bēliņa, Luīze Eglīte, Alīna Beitane, Ieva Stradiņa, Evelīna Bērziņa

  • ELVI trading block in Mārupe

    LOFT – Ģirts Kalinkevičs, Everita Gavrilova, Marija Moļiboga

  • Apini

    Mārtiņš ŠIfers ( Martin von Schiffer)

  • Rundale Watermill

    Rundāles Dzirnavas

  • Hamann Manor

    Arhitekti Ārgaļi, Plio

  • Pagalms87

    River Properties

  • Conversion of the former educational building into a residential building

    LDU

  • Revitalization of Jelgava Old Town street quarter buildings

    LIVLAND GROUP, Ēriks Cērpiņš

  • Shopping center SPICE Promenade

    Lejnieku projektēšanas birojs

  • Mārupes Dārzs

    RUUME arhitekti

  • Reconstruction of laboratory

    GB Studio

  • Exposition “House Tells”

    Concept and design - DJA, technologies and management - SOLAVI, production and installation - YES WE CAN, multimedia - Putnu studija, programming - TAPP

  • Exposition Dual Reality

    Concept and design - DJA, technologies and management - SOLAVI, production and installation - YES WE CAN, multimedia - Putnu studija, programming - TAPP

  • Treasure House of the Free State

    BIROJS T22 – Laura Krastiņa

Partners